Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki

  
 
    

  

WYSTAWA "NINECZKA I WITKACY – ZGINIEMY MARNIE OBOJE BEZ SIEBIE. JADWIGA Z UNRUGÓW I STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZOWIE"

 

15 maja – 9 października 2016
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, Droga na Koziniec 8
środa - sobota godz. 10:00-18:00, niedziela godz. 9:00-15:00
 

Wystawa o historii małżeństwa Witkiewiczów, które trwało od wiosny 1923 roku aż do samobójczej śmierci Witkacego 18 września 1939 r. Prezentowane fotografie w większości wykonane przez Witkiewicza przedstawiają artystyczne portrety Niny oraz wiele sytuacji z ich życia w Zakopanem, podczas wycieczek w Tatry oraz w jej mieszkaniu na Brackiej 23 w Warszawie.


  

KRZYSZTOF LUDWIN. KOLORY PODHALA

 

29 lipca – 2 października  2016
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w wili Koliba
filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 

Wystawa prac Krzysztofa Ludwina, malarza, architekta i nauczyciela akademickiego z Krakowa. Ten niezwykły kolorysta, w swych pracach najchętniej sięga po technikę akwareli, w której osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Jego prace powstają głównie podczas licznych plenerów malarskich, w których uczestniczy. Takie właśnie prace prezentujemy na wystawie, która w całości poświęcona jest Podhalu - jego pejzażom i architekturze. 


  

WYSTAWA „SZOSTAK. SZKICE TATRZAŃSKIE”

 

30 września - 30 października 2016 r.
Galeria Sztuki XX wieku, willa Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wystawa z cyklu prezentującego dorobek współczesnych artystów ze środowiska zakopiańskiego. Karol Gąsienica Szostak (ur. 1962), ukończył PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, a następnie studia artystyczne na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie (dyplom w 1988 r. w pracowni prof. Jana Kucza). Później pracował w tejże uczelni w charakterze asystenta. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1990 mieszka w Zakopanem (gdzie m.in. prowadził zajęcia z rzeźby w PLSP), od 2008 roku jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek.

  

U RODZINY. WYSTAWA PLENEROWA STUDENTÓW KRAKOWSKIEJ AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH

 

14 maja – 18 czerwca 2016
Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane,
ul. Jagiellońska 18b
 

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie serdecznie zapraszają na wystawę plenerową studentów krakowskiej ASP.


  

OLGA WOJAKOWA - MISS ZAKOPANEGO 1925. PORTRETY WITKACEGO

 

21 maja - 26 września 2016
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu osiem wizerunków autorstwa Witkacego. Sześć z nich przedstawia Olgę Wojakową z Machalskich, dwa zaś osoby z nią spokrewnione (jedną z nich jest Maria Machalska-Rudnikowa, jej siostra, drugim jej syn Włodzimierz). Pani Olga, pochodząca z zamożnej ziemiańskiej rodziny, do Zakopanego przeprowadziła się po ślubie. Uroda przyniosła jej m.in. tytuł Miss Zakopanego w 1925 roku, a także zainteresowanie Witkacego.


  

GRZEGORZ PECUCH „MOJE RZEŹBY ROSNĄ W LESIE”

 

26 czerwca - 2 października 2016 r.
Galeria Władysława Hasiora
filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
 

Od 26 czerwca do 2 października zapraszamy do Galerii Władysława Hasiora na wystawę rzeźb znanego zakopiańskiego rzeźbiarza Grzegorza Pecucha. Na ekspozycji można zobaczyć dzieła ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, a także z kolekcji prywatnej, w tym także prace nigdy nie prezentowane.


  

WYSTAWA ANDRZEJ GAŁEK. MIĘDZY MALARSTWEM A ARCHITEKTURĄ

 

16 kwietnia – 24 lipca 2016 r.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane ul. Kościeliska 18
 

Wystawa mająca na celu przypomnienie sylwetki Andrzeja Gałka (1916-1993), jednej z wielu wybijających się postaci zakopiańskiego środowiska artystycznego. Syn znanego malarza Stanisława Gałka, z wykształcenia był architektem a z zamiłowania malarzem. W swoim dorobku artystycznym posiadał akwarele, głównie o tematyce tatrzańskiej. Najbardziej cenione były jednak jego obrazy na szkle - sceny rodzajowe z Podhala. Właśnie tego typu prace, pochodzące głównie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, stanowić będą trzon ekspozycji. Ideą wystawy będzie ponadto przypomnienie realizacji Andrzeja Gałka w zakopiańskiej przestrzeni publicznej.


  

WYSTAWA PLENEROWA „WITKIEWICZ I WITKACY. DWA ZAKOPIAŃSKIE POKOLENIA” W KRAKOWIE

 

8-22 kwietnia 2016 r.
Kraków, Galeria Krakowska – Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego
 
Niewielka ekspozycja, składająca się w głównej mierze z archiwalnych fotografii, należących do Muzeum Tatrzańskiego, opisuje w skrócie biografie i relacje Stanisława Witkiewicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza, a przede wszystkim traktuje o ówczesnych i współczesnych, istotnych dla Zakopanego i jego mieszkańców problemach, jak stosunek do miasta i gór, relacje z kulturą, architektura, zakopiańska dziwność istnienia.

  

WYSTAWA KOBIERCÓW WSCHODNICH Z KOLEKCJI WŁODZIMIERZA I JERZEGO KULCZYCKICH

 

3 lutego – 3 kwietnia 2016
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, Droga na Koziniec 8
 

Wystawa kobierców i tkanin wschodnich zgromadzonych przez Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w latach 1906 - 1965. Kolekcja podarowana została Muzeum Tatrzańskiemu przez Annę Piotrowicz-Kulczycką, wdowę po prof. Jerzym Kulczyckim, i od roku 1981 pokazywana jest cyklicznie w Galerii Sztuki na Kozińcu, filii Muzeum Tatrzańskiego dedykowanej Kulczyckim. Tegoroczna edycja wystawy związana jest z obchodami 35-lecia istnienia Galerii.


  

WYSTAWA „DZISIAJ SĄ MOJE URODZINY. MALARSTWO MAŁGORZATY ROSIŃSKIEJ”

 

Wystawa przedłużona do 29 lutego 2016
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 

Mama, Marcel (a nawet dwóch…), malarstwo, miłość, marzenia i muzyka, modlitwa, melancholia, morze (i może), Morfeusz, Maanam i Munro, a nawet martensy… - to tylko część zbioru niewielkich obrazów Małgorzaty Rosińskiej składających się na obszerną mozaikę znaczeń, która prezentowana jest na wystawie w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.


  

WYSTAWA „PO NIEBIE ZOSTAŁ TYLKO KSIĘŻYC”, CZYLI DRUGA ODSŁONA PROGRAMU „OTOCZENIE”

 

15 sierpnia – 30 listopada 2015
Galeria Władysława Hasiora,
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 

Koniec świata polegał na tym, że nie było nieba. Nie było nieba! Po niebie został tylko księżyc. I księżyc był wnętrzem świata nie miał nic na zewnątrz. A co kiedyś było ziemią, teraz stanowiło wewnętrzną powierzchnię świata. koniec świata polegał na przejściu od zewnątrz do wewnątrz.


  

„NOTATNIKI FOTOGRAFICZNE” WŁADYSŁAWA HASIORA

 

11 lipca – 30 listopada 2015
 
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Krupówki 10
 
kuratorka: Ewa Tatar
 

„Wyobraźnię i fantazję należy trenować. Wiem o tym z własnego doświadczenia. Żaden artysta nie znajduje tylko w samym sobie dość energii twórczej i musi być podłączony do akumulatora – tak nazwałem Związek, z tym, co potrafimy dostrzec w zasięgu ręki, wzroku, na codziennej drodze. Dostrzec urodę samotnego drzewa – usłyszeć przejmującą ciszę kamienia. Umieć szczerze zdziwić się różnorodnością form, jakie demonstruje materia wody, i tajemniczym racjonalizmem dostrzeżonym w strukturze kryształu”. Władysław Hasior


  

WYSTAWA „NIE TYLKO WITKIEWICZOWIE…”

 

12 lipca 2015 – 24 sierpnia 2016
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 

Rok 2015, rok dwóch najsławniejszych Witkiewiczów, Stanisława i jego syna Stanisława Ignacego, stał się okazją do poznania genealogii szlacheckiego rodu Witkiewiczów, herbu Nieczuja, którego przedstawiciele znacząco zapisali się w dziejach kultury polskiej, w dziedzinach sztuki, literatury, nauki i oświaty oraz przemysłu XIX i XX wieku.


  

WYSTAWA „ANIOŁ I SYN. 30 LAT DIALOGU STANISŁAWA I STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZÓW”

 

16 maja – 31 października 2015
Galeria Sztuki im. W. I J. Kulczyckich
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, Droga na Koziniec 8
 
wystawa przedłużona do 15 listopada 2015 r.
 

Jeden z górali, Jędrek Ślimak, powiedział Stanisławowi Witkiewiczowi: „Ten Was Staś to bedzie mędrsy jako Wy!“, a Sabała dodał: „Musi cosik z tego bedzie“. Bez cienia wątpliwości można przyjąć, że Witkacy – artysta o tak wielkim formacie – swój geniusz w znacznej mierze zawdzięczał ojcu. Między innymi o tym opowiada wystawa w Muzeum Tatrzańskim, której kuratorem jest znany witkacolog Stefan Okołowicz.


  

WYSTAWA: EWELINA PĘKSOWA, ZDZISŁAW WALCZAK, WŁADYSŁAW WALCZAK BANIECKI. Obrazy na szkle z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego

 

28 stycznia – 31 lipca 2016
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
 

Ewelina Pęksowa, Zdzisław Walczak i Władysław Walczak Baniecki należą do grona najbardziej znanych i utytułowanych zakopiańskich artystów malujących na szkle, tworzących na przełomie XX i XXI wieku. Ich artystyczna droga miała wiele punktów wspólnych.

Bieżące pozycje
Pierwszy «« (1-15)(16-30)(31-45)(46-60)(61-75) »» Ostatni
 

1999-2022 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl