MAREK ŻUŁAWSKI (1908 - 1985) - NIEUSTANNE POSZUKIWANIE

6 lutego 2009 - 29 marca 2009
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane

Na wystawie prezentujemy prace, pochodzące z różnych okresów twórczości malarza. Komentarzem do nich są teksty artysty na temat sztuki. To pozwala przybliżyć proces twórczy i unaocznić zjawisko permanentnego poszukiwania najwłaściwszych środków artystycznego wyrazu i własnej drogi, w czasach nieustannych i często skrajnych przemian w sztuce.

MUZEUM TATRZAŃSKIE PARTNEREM "TYGODNIA POLSKIEGO" W TULUZIE

W Tuluzie (poł.-zach. Francja) zakończył się "Tydzień Polski", który trwał od 20 do 26 kwietnia 2009. Jest to impreza organizowana od osiemnastu lat przez Sekcję Języka Polskiego Uniwersytetu Toulouse II - Le Mirail oraz Stowarzyszenie "Tydzień Polski w Tuluzie". Tegorocznym tematem "Semaine polonaise" było "Zakopane - genius loci modernizmu polskiego".

NAGRODA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO IM. MARIANA KORDECKIEGO

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.

ALBUM "STANISŁAWA WITKIEWICZA STYL ZAKOPIAŃSKI" WYDAWNICTWA BOSZ

Album Stanisława Witkiewicza styl zakopiański Wydawnictwa BOSZ do nabycia w gmachu głównym Muzeum. Autorem koncepcji, tekstu i wyboru ilustracji jest Teresa Jabłońska, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, koncepcję wizualną i projekt graficzny książki opracował Leszek Szurkowski, fotografie współczesne wykonał Piotr Droździk. Album wydany jest w wersji polsko-angielskiej.

PODPISANIE UMOWY Z MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA W TURYNIE

W sobotę 18 kwietnia 2009 została podpisana umowa o współpracy między Muzeum Tatrzańskim i Museo Nazionale della Montagna Duca degli Abruzzi w Turynie.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KONKURSU DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ZAKOPIAŃSKICH

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w dniu 12 stycznia 2009 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Poznaj historię Zakopanego i swojej rodziny”, zorganizowanym przez  Muzeum Tatrzańskie.

Na ceremonię wręczenia nagród przybyli laureaci konkursu, który towarzyszył Europejskim Dniom Dziedzictwa, oraz ich nauczyciele.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku

życzy dyrektor i pracownicy
 Muzeum Tatrzańskiego
 im. Dra Tytusa Chałubińskiego
 w Zakopanem.

PROMOCJA KSIĄŻKI "BUKOWINA TATRZAŃSKA. POWRÓT DO ŹRÓDEŁ" W GALERII NA KOZIŃCU

Teresa Jabłońska, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, serdecznie zaprasza 19 grudnia (piątek) o godz. 17.00 do Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich ul. Koziniec 8 na promocję książki Stanisławy Galicy-Górkiewicz Bukowina Tatrzańska. Powrót do źródeł. Podczas promocji zagra kapela z Bukowiny Tatrzańskiej.

WYNIKI KONKURSU "POZNAJ HISTORIĘ ZAKOPANEGO I SWOJEJ RODZINY"

Muzeum Tatrzańskie z przyjemnością podaje wyniku konkursu, który został ogłoszony z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2008. Komisja konkursowa dziękuje za udział i składa gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i nauczycielom - opiekunom prac.

Ludowe druki na płótnie z Podtatrza

Zofia Rak: Ludowe druki na płótnie z Podtatrza, Muzeum Tatrzańskie, Zakopane 2008

Publikacja przedstawia historię ludowego farbiarstwa i druku tkanin na Podhalu. Zawiera szereg dotychczas nieznanych informacji o farbiarniach i farbiarzach działających na tym terenie w drugiej połowie XIX w.

KARTKI ŚWIĄTECZNE Z KOLEKCJI MUZEUM

Muzeum Tatrzańskie przygotowało wzory kart z okazji świąt Bożego Narodzenia. Są to reprinty kart świątecznych ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Autorem większości projektów był Wacław Boratyński (1909–1939), znany w okresie międzywojennym rysownik, grafik, malarz, ilustrator.

RADA MUZEUM PRZY MUZEUM TATRZAŃSKIM

Zarząd Województwa Małopolskiego powołał Radę Muzeum przy Muzeum Tatrzańskim na trzecia kadencję uchwałą nr 735/08 z dnia 12 sierpnia 2008. W najbliższym czasie odbędzie się zebranie, na którym wybrany zostanie Przewodniczący Rady Muzeum.

ZAKOPIAŃSKIE WARSZTATY MUZEALNE

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie zorganizowały w dniach 2 - 5 października warsztaty dla muzealników zatytułowane „Zakopiańska Młoda Polska”.

Willa Oksza - własnością Muzeum Tatrzańskiego

Starosta Powiatu Tatrzańskiego przekazał aktem darowizny willę Oksza Muzeum Tatrzańskiemu im. Dra Tytusa Chałubińskiego w dniu 19 sierpnia 2008 r. Oksza, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim. W willi powstanie Galeria Sztuki Polskiej XX wieku.

Młoda Polska. Słowa - Obrazy - Przestrzenie

Wystawa czynna: 16 czerwca - 31 października 2008

ul. Koziniec 8, Zakopane

Wystawa przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i w nowym kształcie prezentowana w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, stawia sobie za zadanie złożenie hołdu największemu przedstawicielowi Młodej Polski – Stanisławowi Wyspiańskiemu. Prezentowanych jest na niej ok. 100 dzieł malarstwa i grafiki wyselekcjonowanych z muzeów i kolekcji prywatnych całej Polski od Zakopanego po Gdańsk. Wiele z nich wystawianych jest po raz pierwszy.

Pierwszy «« (870-884)(885-899)(900-914)(915-929)(930-943) »» Ostatni