Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

     Przyrodnicza

     Etnograficzna

     Sztuki

     Biblioteka

     Archiwum

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








Dział Etnograficzny

 

Zwiedzającym Muzeum Tatrzańskie udostępniona jest jedynie część zbiorów etnograficznych. W gmachu głównym można je oglądać na stałej wystawie etnograficznej, przedstawiającej kulturę ludową Podhala od drugiej połowy XIX wieku do współczesności. W oddziałach terenowych, a więc w Łopusznej, Chochołowie, Jurgowie i Czarnej Górze, udostępnione są ekspozycje etnograficzne we wnętrzach chałup i zabudowań gospodarczych z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

Eksponaty z magazynów muzealnych wielokrotnie udostępniano na wystawach w kraju i za granicą. W oparciu o zbiory etnograficzne napisano wiele prac naukowych. Niektóre z tych kolekcji były przedmiotem badań już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. I tak, znany muzykolog Adolf Chybiński, w oparciu o eksponaty znajdujące się w Muzeum Tatrzańskim, napisał pracę o instrumentach ludowych na Podhalu. Kolekcja metalowych spinek została opracowana przez wybitnego archeologa Włodzimierza Antoniewicza. Po wojnie, dzięki kolekcji strojów, etnograf Edyta Starek mogła opracować dla Atlasu polskich strojów ludowych dwa zeszyty - Strój orawski oraz Strój spiski.

Także i dzisiaj zbiory etnograficzne są udostępniane wielu polskim i obcym badaczom. W dziale etnograficznym od lat prowadzone są prace nad strojem podhalańskim. Dawny strój podhalański, zgromadzony w Muzeum, stał się ważnym źródłem informacji dla Stanisławy Trebuni-Staszel, autorki cennego, pionierskiego opracowania Śladami podhalańskiej mody. Studium z zakresu historii stroju górali podhalańskich.

W 1997 r. została zaprezentowana na dużej wystawie w Galerii Kulczyckich w Zakopanem pełna kolekcja starego malarstwa na szkle. Wystawie towarzyszył katalog Obrazy na szkle XVIII-XIX w. w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. W roku 2004 znaczna część kolekcji dawnego i współczesnego malarstwa na szkle była prezentowana na wystawie Tatras, une légende dorée polonaise. Collection du musée de Zakopane w ramach sezonu polskiego "Nova Polska 2004" w Musée d'Aquitaine w Bordeaux.

Eksponaty w dziale etnograficznym bywają także inspiracją dla współczesnych artystów i rzemieślników. Czerpią z nich również wzory projektujący scenografię i kostiumy do licznych filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce tatrzańskiej.

 

1 2 

wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl