Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








ZWIERZĘTA MAŁE I NIEZNANE. FOTOGRAFIE JAROSŁAWA WENTY

  

 

 

26 września 2012 - 13 stycznia 2013
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Przyroda jest fascynującym obiektem do fotografowania, szczególnie, że oko obiektywu „widzi” dużo więcej. Zadziwiające, jak wiele stworzeń żyje obok nas! Przepustką do ich niesłychanie bogatego i kolorowego świata jest makrofotografia, będąca pasją Jarosława Wenty, informatyka z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejną wystawę z cyklu fotografii przyrodniczej. Tym razem pokazujemy świat owadów, najliczniejszej grupy zwierząt na kuli ziemskiej. Zainteresował się nim i zgłębia go z powodzeniem Jarosław Wenta, z wykształcenia geodeta, z zawodu informatyk, z zamiłowania fotograf i entomolog. Jest on autorem atlasu „Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego” i wielu publikacji o owadach tatrzańskich. W 2009 roku zajął I miejsce w konkursie fotograficznym pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego „Zielonym okiem”. Kilkaset jego zdjęć wykorzystywanych jest na profesjonalnych, internetowych witrynach dotyczących różnych grup owadów. Jarosław Wenta wykazał kilka nowych dla Tatr gatunków i potwierdził kilka dawno nie wykazywanych. W celu obserwowania kolejnych stadiów rozwojowych owadów prowadzi również ich hodowlę. Jego dokonania można obejrzeć na stronie http://wenta.tpn.pl.

Prezentowane na ekspozycji zdjęcia powstały nie tylko dzięki dostępowi do świetnego sprzętu i postępowi technicznemu w dziedzinie fotografii – ale przede wszystkim dzięki ogromnej cierpliwości i pasji Autora, także w zdobywaniu specjalistycznej wiedzy. Bardzo rzadko trafia się odrobina szczęścia, żeby ten oto cudny motyl właśnie usiadł w pobliżu i pięknie pozował…

Na naszą wystawę zapraszamy nie tylko miłośników przyrody, ale także tych, którzy dostrzegają piękno natury i szukają w niej inspiracji. 

Gotowość postrzegania istot żywych, pozostających w zasięgu naszej świadomości i uwzględnianie potrzeb ich rozwoju, zgodnych z odwiecznymi prawami natury – to jeden z najważniejszych przejawów kultury.

Jerzy Heintze „Motyle Polski”

 
Pawica grabówka
  
 
Larwa rośliniarki żerującej na bukach
(podczas linienia)
 
Niedźwiedziówka kaja
  
 
Nasierszyca różnobarwna
- gąsienica żerująca na brzozie


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl