Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

  

 

 

Wystawa przedłużona do 2 czerwca 2013
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Wystawa OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO to prezentacja prac znanej malarki na szkle, zgromadzonych w zbiorach zakopiańskiej placówki na przestrzeni lat 1968–2012.

 

Ewelina Pęksowa urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W swej twórczości świadomie nawiązuje do kanonów ludowej plastyki. W okresie ponad czterdziestu lat artystka prezentowała swe obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.

Od początku artystycznej drogi Eweliny Pęksowej Muzeum Tatrzańskie sukcesywnie dokumentuje jej twórczość. W ten sposób na przestrzeni 44 lat zebrało kolekcję 77 obrazów, z których większość znajdzie się na wystawie w willi Koliba. Z bogatego repertuaru ikonograficznego prac malarki zobaczymy obrazy o tematyce maryjnej, chrystologicznej, przedstawienia świętych, wizerunki zbójników, popularne na Podtatrzu miejsca, pełne nastroju kościółki, sceny prezentujące zajęcia ludności i miejscowy folklor, a także przedstawienia o tematyce historycznej.

Istotną część tej prezentacji stanowić będzie jedenaście obrazów zakupionych do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem w 2012 roku, z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w sposób znaczący wzbogaciły dotychczasową kolekcję.

 


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl