Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








JA PÓJDĘ GÓRĄ – WYSTAWA FOTOGRAFII ANNY DELIMAT

  

 

 

26 października 2013 - 5 stycznia 2014
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Jest to kontynuacja cyklu wystaw prezentujących pasje i dokonania współczesnych mieszkańców Zakopanego, związanych z przyrodą i górami. Wystawa składa się z ekspozycji zdjęć oraz pokazu slajdów z kilkunastu górskich wypraw autorki.

 

Anna Delimat, zakopianka z wyboru, przewodnik tatrzański, od dwudziestu lat pracownik Tatrzańskiej Stacji Terenowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, jest znawcą wysokogórskiej flory. Bierze udział w wielu projektach badawczych, nie tylko w Tatrach. Fotograficzne reminiscencje z wypraw, w góry Europy, Ameryki Południowej czy Antarktydy pokazują, jak fascynujące jest „chodzenie górą” i że może ono stać się sensem życia. Góry są inne niż wszystko „na dole”, skrywają w sobie tajemnice Ziemi i czasu, a każda wyprawa może być odkryciem.

Wielką przygodą był dla Anny Delimat roczny pobyt na Antarktydzie w działającej od 1977 roku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Eksperymentalna hodowla pomidorów w stacyjnej szklarni, wycieczki lądowe i morskie, uprawianie sportów zimowych na lodowych górach, przetrwanie zimy antarktycznej – były dużym wyzwaniem. W drodze powrotnej do kraju - skok do Argentyny i samotne wejście na najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcaguę, zwanej w języku Inków Kamiennym Strażnikiem. Uwieńczona sukcesem wyprawa trwała 12 dni. Wcześniejsze zdobycie Elbrusa, najwyższego szczytu Kaukazu, w porównaniu z tym osiągnięciem, to drobiazg.

Obiektem badań botaniczki jest między innymi zmienność, znanego z Tatr dzwonka alpejskiego Campanula alpina, gatunku występującego w Karpatach, Bałkanach i Alpach Wschodnich. Praca ta wymagała penetracji gór Ukrainy m.in. Świdowca, Czarnohory, Gór Marmaroskich, rumuńskich Karpat Wschodnich i Południowych, bałkańskich gór Pirynu, Riły, Starej Planiny, Witoszy, a także Alp Wschodnich - od Słowenii, przez Austrię, po Niemcy. Były to często samotne, trudne wędrówki z całym dobytkiem i zielnikami na plecach, biwaki w górach, spotkania z dziką przyrodą. Na szczęście pasterze i mieszkańcy karpackich wiosek okazywali się zawsze pomocni i przyjaźnie nastawieni, czego nie można powiedzieć o groźnych psach pilnujących owiec.

Najważniejsze były i są dla autorki Tatry. Badania florystyczne, monitoring najrzadszych gatunków flory tatrzańskiej, konieczność zbioru nasion do banku genów, czy roślin do Górskiego Ogrodu Botanicznego, pozwoliły jej chodzić „w stronę Pysznej”, w niedostępne dla zwykłych turystów rejony. To być może temat na następną opowieść pod tytułem: W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę…”

Grażyna Cisło
 
Karpaty
  
 
Karpaty
  
 
Karpaty
 
Bałkany
  
 
Kaukaz
  
 
Kaukaz
 
Kaukaz
  
 
Kaukaz
  
 
Alpy
 
Alpy
  
 
Aconcagua
  
 
Aconcagua
 
Antarktyda
  
 
Antarktyda
  
 
Antarktyda
 
Antarktyda
  
 
Antarktyda
  
 
Antarktyda
 
Antarktyda
  
 
 
 
  
 
Antarktyda
fot. Anna Delimat


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl