Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

  

 

 

Od 15 marca 2014
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy.
 
Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach.  Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.

 

Urodzony w 1927 roku w Wilnie, w 1945 roku przeniósł się do Krakowa. Studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom w roku 1952. Równolegle podjął studia z zakresu Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1950-54 pełnił funkcję asystenta w krakowskiej ASP. Był jednym z założycieli i głównym ideologiem założonej na uczelni nieformalnej Grupy Samokształceniowej. Debiutował w 1948 roku i odtąd jego prace brały udział w kilku ważnych wystawach grupowych (między innymi w przełomowej dla polskiej sztuki ekspozycji w warszawskim Arsenale w 1956 r.). Miał także dwie wystawy indywidualne. Początkowo eksperymentował z abstrakcją geometryczną, później poświęcił się zaangażowanej sztuce tematycznej, łączącej realizm z deformacją oraz prostotą i dobitnością form. Pomimo krótkiego życia artysta na trwałe wpisał się w dzieje polskiej sztuki współczesnej. Znany jest głównie ze swych obrazów olejnych. Na 'górską' część jego twórczości składają się dwa cykle „Tatry I” i „Tatry II”. Rysunkowe studia pejzażowe, wykonane lawowanym tuszem bądź akwarelą, powstały na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Rzadko eksponowane, nieznane szerszej publiczności, pozostawały w rękach rodziny artysty, skąd trafiły do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Prezentowane prace to fragment naszego zbioru.



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl