Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki

  
 
WYSTAWA: EWELINA PĘKSOWA, ZDZISŁAW WALCZAK, WŁADYSŁAW WALCZAK BANIECKI. Obrazy na szkle z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego

  

 
Ewelina Pęksowa,
Kościółek w Rabce, 1973
fot. Grażyna Cisło

 

28 stycznia – 31 lipca 2016
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
 

Ewelina Pęksowa, Zdzisław Walczak i Władysław Walczak Baniecki należą do grona najbardziej znanych i utytułowanych zakopiańskich artystów malujących na szkle, tworzących na przełomie XX i XXI wieku. Ich artystyczna droga miała wiele punktów wspólnych.

 

Rozpoczęła się w 1968 roku od udziału w Konkursie Malarstwa na Szkle na Podhalu, zorganizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Źródło inspiracji znaleźli w dziewiętnastowiecznych ludowych obrazach na szkle zgromadzonych w muzealnych kolekcjach. Identyfikując się z tradycją regionu, wybrali ludową stylistykę i repertuar ikonograficzny nawiązujący do podhalańskiego folkloru, jednak każde z nich wypracowało własny niepowtarzalny styl, zapisując ważną kartę w dziejach współczesnego polskiego malarstwa na szkle.

Na wystawie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowano czterdzieści jeden obrazów autorstwa Eweliny Pęksowej, Zdzisława Walczaka i Władysława Walczaka Banieckiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Stanowią one część cennej kolekcji malarstwa na szkle, tworzonej od początku istnienia Muzeum (1889 r.), a liczącej obecnie ponad tysiąc dwieście obrazów. Składają się na nią ludowe malowidła anonimowych malarzy pochodzące z końca XVIII i początku XIX wieku, prace zakopiańskich artystów z okresu międzywojennego oraz obrazy stworzone po drugiej wojnie światowej przez malarzy odwołujących się w formie i ikonografii do dziewiętnastowiecznego malarstwa na szkle oraz tych, którzy w swych artystycznych poszukiwaniach odeszli od ludowych wzorów.

Zakopiańska kolekcja jest znakomitą ilustracją dziejów tej dziedziny sztuki na Podhalu, począwszy od XIX w., kiedy obrazy na szkle pełniły w kulturze góralskiej ważną funkcję religijną. Potem stały się cennymi pozycjami w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Dzięki nim wreszcie na początku XX wieku powrócono do tej techniki malarskiej, co zaowocowało powstaniem w Zakopanem i jego okolicach ważnego ośrodka malarstwa na szkle.

 
Władysław Walczak Baniecki,
Muzykanci, 1977,
fot. Paweł Murzyn
  
 
Zdzisław Walczak,
Walka Perłowica z Królem Wężów
fot. Rafał Jabłoński-Zelek
 


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2022 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl