Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








MODRE DRUKI POD TATRAMI

  

 

 

Wystawa czynna: 
17 grudnia 2008 – 1 marca 2009
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
ul. Koziniec 8, Zakopane
 
W Galerii Sztuki na Kozińcu oglądać można wystawę Modre druki pod Tatrami, której celem jest przypomnienie XIX-wiecznych farbiarni podhalańskich, płócien, które w nich barwiono i drukowano, oraz ich zastosowania w stroju ludowym i wnętrzach.

 

W drugiej połowie XIX w. działały na Podhalu w Poroninie, Chochołowie i Nowym Targu farbiarnie, w których barwiono i drukowano ręcznie we wzory samodziałowe płótna na ubiory kobiece i pościel. Stosowany w nich druk batikowy, w połączeniu z barwieniem w indygo, dawał niebieskie tkaniny z białymi wzorami, z których góralki szyły spódnice, zapaski, chustki oraz poszwy na pierzyny i poduszki. Pod koniec XIX w. podhalańskie farbiarnie zaczęły podupadać nie mogąc sprostać konkurencji tkanin produkowanych fabrycznie, a z początkiem XX w. przestały istnieć. Wystawa ma na celu przypomnienie tego ciekawego ludowego rzemiosła.

Podhalańscy górale nabywali także drukowane płótna na jarmarkach i odpustach na Słowacji, stąd na wystawie znalazły się eksponaty pochodzące z północnej i południowej strony Tatr. Ilustrują one wyposażenie wiejskiej farbiarni, technikę batikową druku, wykorzystanie drukowanych płócien w stroju ludowym i wnętrzu mieszkalnym, a także przedstawiają historię działających na Podhalu farbiarni i farbiarzy. Na wystawie prezentowana jest jedna z najstarszych kolekcji Muzeum Tatrzańskiego – około 100 form drukarskich pochodzących z farbiarni w Chochołowie, którą prowadził Ferdynand Kőnig, zięć Jana Krzeptowskiego Sabały. Kolekcję ofiarowali w 1903 r. Stanisław Ignacy Witkiewicz i Wojciech Brzega.

Na czas trwania wystawy przygotowano program edukacyjny dla dzieci i młodzieży.

O historii ludowego farbiarstwa i druku płócien na Podhalu można dowiedzieć się z towarzyszącej wystawie publikacji „Ludowe druki na płótnie z Podtatrza”.

Zofia Rak - kurator wystawy

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Krakowie, Liptowskiego Muzeum w Rużomberku, Lubowniańskiego Muzeum w Starej Lubowni, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Miejskiego w Żywcu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum w Kieżmarku, Orawskiego Muzeum P.O. Hviezdoslava w Dolnym Kubinie, Podtatrzańskiego Muzeum w Popradzie, osób prywatnych.

 
Targ w Zakopanem
(fot. Walery Eljasz Radzikowski, ok. 1895, z archiwum Muzeum Tatrzańskiego)
  
 
Motywy zdobnicze występujące na tkaninach drukowanych techniką batikową. Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
(fot. Paweł Murzyn)
  
 
Forma drukarska do odbijania wzorów na płótnie, Chochołów, XIX w., z farbiarni Ferdynanda Kőniga. Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
(fot. Paweł Murzyn)
 
Spódnica farbanica, Nowe Bystre. Drukowana techniką batikową w farbiarni Ferdynanda Kőniga w Chochołowie, lata 70-80 XIX w. Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
(fot. Paweł Murzyn)
  
 
 
 
  
 
 
  
Chusta zdobiona ręcznym drukiem, Szczawnica, koniec XIX w. Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
(fot. Paweł Murzyn)
  
 
Zapaska ręcznie drukowana we wzory, Ratułów, II poł. XIX w.
(fot. Paweł Murzyn)
 
NOWA PUBLIKACJA
 MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 
  
Ludowe druki na płótnie z Podtatrza
 

Zofia Rak: Ludowe druki na płótnie z Podtatrza, Muzeum Tatrzańskie, Zakopane 2008

Publikacja przedstawia historię ludowego farbiarstwa i druku tkanin na Podhalu. Zawiera szereg dotychczas nieznanych informacji o farbiarniach i farbiarzach działających na tym terenie w drugiej połowie XIX w.

W opracowaniu wykorzystano materiały archiwalne, dane zebrane w terenie oraz informacje znajdujące się w literaturze etnograficznej. W pracy znaleźć można nie tylko opis farbowania i drukowania płótna techniką batikową, ale także opis strojów, które powstawały z ręcznie drukowanych płócien. Omówione zostały także kontakty handlowe między dawnymi mieszkańcami Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza oraz przedstawione zbiory Muzeum Tatrzańskiego z zakresu ludowego drukarstwa tkanin. Tekst ilustrują fotografie dawnego stroju góralek oraz zdjęcia zabytków muzealnych – klocków drukarskich, drukowanych i farbowanych w indygo spódnic, zapasek i chust.



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl