Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








POEZJA PRZYDROŻNA. FOTOGRAFIE WŁADYSŁAWA HASIORA

  

 

 

Wystawa czynna: 18 czerwca – 30 października 2011
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Władysław Hasior znany jest głównie jako rzeźbiarz i twórca sugestywnych asamblaży. Niewiele mówi się o jego zainteresowaniach i czynnym uprawianiu fotografii. A jednak była to dziedzina, która towarzyszyła mu nieustannie przez całe twórcze życie i była dla niego bardzo istotna.

 

Swoje fotografie porządkował i układał w cykle tematyczne, którym nadawał tytuły. Nieustannie nad nimi pracował (analizował, zestawiał, przekomponowywał zestawy) oraz dzielił się własnymi spostrzeżeniami i refleksjami towarzyszącymi powstawaniu zdjęć. W swoim mieszkaniu urządzał tak zwane „kino” – pokazy slajdów z autorskim komentarzem.

W zapisanej Muzeum Tatrzańskiemu spuściźnie artystycznej Władysława Hasiora znalazło się ponad 20 tysięcy slajdów. W zbiorze tym odnaleźć można dokumentację własnej twórczości artysty, przykłady polskiej i europejskiej sztuki z różnych epok, w końcu fotografie dokumentujące otaczającą rzeczywistość.

W tej ostatniej, najbardziej interesującej grupie mieszczą się między innymi fotografie reklam i socjalistycznych haseł propagandowych z przydrożnych plakatów, szyldów i tablic, które interesowały Hasiora ze względu zarówno na swą treść i konteksty jak też formę plastyczną. Im właśnie poświęcone są cykle zatytułowane Poezja przydrożna, z których jeden prezentujemy na wystawie.

Helena Pitoń



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl