Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








Wystawa Kobierce Wschodnie

  

 

 

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego zaprasza do zwiedzenia wystawy Kobierców i tkanin wschodnich z kolekcji Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, która będzie czynna od 17 marca do 20 maja 2007 roku w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich przy ul. Koziniec 8 w Zakopanem.

 

W bieżącym roku przypada jubileusz trzydziestolecia przekazania Muzeum Tatrzańskiemu kolekcji kobierców i tkanin orientalnych przez Panią Annę Piotrowicz Kulczycką. Ta rocznica następuje bezpośrednio po jubileuszu stulecia założenia kolekcji (1906) przez prof. Włodzimierza Kulczyckiego, którą po jego śmierci przez szereg lat rozwijał syn, prof. Jerzy Kulczycki.

Sto lat dziejów kolekcji Kulczyckich miało swoje jasne i tajemnicze okresy, niepozbawione dramatycznych chwil. Pasja kolekcjonerska Włodzimierza szła w parze z działalnością naukową i publicystyczną. W dwudziestoleciu międzywojennym Profesor pokazał swoje zbiory na czterech wystawach w Warszawie, Lwowie i Krakowie, włączając je w nurt polskiego życia kulturalnego i naukowego. Odmienna rola przypadła Jerzemu, który w latach drugiej wojny światowej we Lwowie musiał chronić kolekcję przed zagładą, a później, w PRL-u, w dalszym ciągu zatajał jej istnienie, z obawy przed niekorzystnymi dla integralności zbioru decyzjami władz.

Ukrywana najpierw w oryginalnie zaprojektowanym domu na lwowskim Snopkowie, później w mikroskopijnym mieszkaniu w blokach warszawskich, najznakomitsza polska kolekcja tkanin orientalnych została całkiem zapoznana, a nieliczni, którzy pamiętali ją z czasów przedwojennych, sądzili, że została rozprzedana. Że stało się przeciwnie, że dzisiaj kolekcja kompletna i niezniszczona znalazła miejsce w zbiorach publicznych, jest nieocenioną zasługą prof. Jerzego Kulczyckiego i jego żony, pani Anny Piotrowicz-Kulczyckiej, którym należą się wyrazy najgłębszego uznania i wdzięczności. Na ubiegłorocznej wystawie na Zamku Królewskim na Wawelu po raz pierwszy pokazany został cały zbiór, podzielony obecnie między Wawel - od 1965 roku znajdują się tam kobierce tzw. "pałacowe"- a Muzeum Tatrzańskie, które w 1977 roku otrzymało "ludową" część kolekcji. Decyzję o jej przekazaniu podjęła po śmierci prof. Jerzego Kulczyckiego - i zgodnie z jego wolą - Pani Anna Piotrowicz-Kulczycka.

Akt notarialny został spisany w marcu 1977 roku. Legat objął 65 obiektów - kobierców, jedwabnych makat i szali, tkanin odzieżowych i toreb jucznych z Iranu, Kaukazu, Małej Azji i Azji Środkowej. Warunkami darowizny było utworzenie stałej galerii Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w sieci organizacyjnej Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego oraz ustanowienie Anny Piotrowicz -Kulczyckiej dożywotnim kustoszem kolekcji. W listopadzie 1977 roku dar, włączony już do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, został wystawiony w sali zakopiańskiego Biura Wystaw Artystycznych. W następnych latach, podczas których trwały starania o budynek dla kolekcji, pokazano ją w kilku miastach w Polsce: w Warszawie w Muzeum Etnograficznym (1978), w Łodzi w Muzeum Włókiennictwa (1979), w Radomiu w Muzeum Okręgowym (1980) i w Gdańsku-Oliwie w Pałacu Opatów (1981). W 1981 roku nastąpiła uroczysta inauguracja Galerii Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w pozyskanym rok wcześniej budynku przy ul. Koziniec 8 w Zakopanem. Odtąd corocznie, przez kilka miesięcy, kolekcja jest tam wystawiana. Obecną ekspozycję uzupełniają okazy rękodzieła ludowego - stroje i przedmioty codziennego użytku z rejonów Azji Centralnej - wypożyczone z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Mamy nadzieję, że wystawa nie tylko dostarczy zwiedzającym doznań estetycznych najwyższej próby, ale pozwoli na chwilę zadumy nad najpiękniejszymi kartami prywatnego kolekcjonerstwa w Polsce.

Teresa Jabłońska



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl