Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Informacje praktyczne

  Aktualności

     Archiwum

     Newsletter

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie

  Rada Muzeum

  Zamówienia Publiczne

  Praca

  Mapa serwisu

  Kontakt

  Linki

  
 
WYJĄTKOWY OBRAZ WITKACEGO „PORTRET KRYSTYNY I LUDWIKA FISCHERÓW” W MUZEUM TATRZAŃSKIM

  

 

 

Unikatowy obraz Witkacego „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” wreszcie można oglądać. Muzeum Tatrzańskie zakupiło pracę ze środków Województwa Małopolskiego i od 14 listopada udostępnia ją w swojej filii – Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem przy ulicy Zamoyskiego 25."

 

Podwójnych portretów pełnopostaciowych artysta namalował niewiele, a do naszych czasów zachowały się jedynie trzy z nich. Obraz przedstawiający dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera – Ludwika i Krystynę – na tle pejzażu z elementami architektury to jeden z najatrakcyjniejszych przykładów wykonanych przez Witkacego portretów w typie A. Portrety takie jak ten praktycznie nie pojawiają się na rynku sztuki. Zakup i włączenie dzieła do kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, na którą składa się m.in. 85 pasteli i rysunków, a także obfity zasób fotografii Witkacego, jest wyjątkowym wydarzeniem.

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Powołana przez niego jednoosobowa Firma Portretowa wykonywała obrazy według zasad ściśle określonych w Regulaminie, pobierając honoraria według cennika. Każdy z pięciu podstawowych typów portretów – oznaczonych wielkimi literami od A do E – podporządkowany był określonej konwencji i miał swoją cenę. „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” spełnia wszelkie warunki przewidziane w Regulaminie Firmy Portretowej dla typu A. Dzieci narysowane są z werystyczną dokładnością, hiperrealistycznie. Fantastyczny pejzaż za ich plecami tworzy z kolei efekt surrealistycznyopisuje pracę dr Anna Żakiewicz, wybitna witkacolożka.

Kolejnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności dzieła nabytego przez Muzeum świadczy rzadko występujące u Witkacego użycie w kompozycji rozbudowanego fantastycznego krajobrazu w tle. Artysta niezbyt chętnie też portretował dzieci. Rangę obrazu dodatkowo podnosi fakt, że portretowane osoby należały do kręgu zakopiańskich znajomych Witkacego, nie była to więc typowa praca „na zamówienie”, jakich wiele powstało później w Firmie Portretowej. Praca była do tej pory publicznie pokazywana tylko 2 razy. Ostatnio ćwierć wieku temu. Przez 89 lat pozostawała w rodzinie Fischerów.

Fischerowie byli mocno związani z Zakopanem, a także ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Dziadek sportretowanych dzieci – Ferdynand Tabeau – miał na przełomie XIX i XX wieku pierwszą w Zakopanem aptekę. Budynek, w którym się mieściła (przy ul. Krupówki, na wysokości obecnego nr 19 , obecnie już nieistniejący) to ten sam budynek, w którym miało swą pierwszą siedzibę Muzeum Tatrzańskie.

To właśnie Ferdynand Tabeau wsparł finansowo słynną podróż na Antypody Bronisława Malinowskiego, w której badaczowi towarzyszył Witkacy. Obaj panowie byli częstymi gośćmi Ferdynanda w jego domu przy Krupówkach,  o czym często wspomina Malinowski w swoich dziennikach.

Unikalny obraz zakupiono od syna sportretowanego Ludwika Fischera w ramach obchodów 125-lecia Muzeum Tatrzańskiego za kwotę 250 tys. złotych. Uzupełnił on cały czas rozwijaną przez Muzeum kolekcję prac Witkacego. Zakup sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret dwojga dzieci – Krystyna i Ludwik Fischerowie”, 26 X 1925, pastel/papier beżowy, 109,5 x 99 cm, sygn. l.d. NP, 2P, NP2, P,NP1, 3P/1925 26 / X / Ignacy Witkiewiczwydrukuj dokument    ::   
 

1999-2017 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl