Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








Wystawa „Mariusz Zaruski – człowiek dwóch żywiołów”

  

 

 

19 grudnia 2007 r., w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, została otwarta wystawa „Mariusz Zaruski – człowiek dwóch żywiołów”, poświęcona postaci Mariusza Zaruskiego, pierwszego naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, taternika i narciarza, generała brygady wojska polskiego, a także kapitana żaglowców szkoleniowych Związku Harcerstwa Polskiego. Organizatorem wystawy jest Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Wystawa będzie otwarta do 9 marca 2008 r.

 

„Mariusz Zaruski – człowiek dwóch żywiołów” to wystawa pokazująca morskie i górskie fascynacje człowieka, którego życie naznaczone było miłością i oddaniem dwóm żywiołom: morzu i górom.

W 2007 roku minęła 140. rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego, dlatego chcemy zaprezentować w pełni działalność Zaruskiego, jako niezwykle ważnej postaci, zarówno dla Tatr, jak i dla polskiego morza – mówił na wernisażu Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej, jeden z organizatorów wystawy. W Zakopanem postać Mariusza Zaruskiego kojarzy się głównie z powstaniem Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, taternictwem i narciarstwem. Na wystawie wiele miejsca poświęcono mniej znanym faktom z jego życiorysu. Zaakcentowany został jego udział w I wojnie światowej oraz służba w wojsku polskim w niepodległej ojczyźnie i jego ożywiona działalność związana z morzem. Mariusz Zaruski jawi się również jako malarz, poeta i autor wspomnień oraz przewodników. Przedstawiono także dokumenty związane z jego aresztowaniem i śmiercią w szpitalu więziennym w Chersoniu, gdzie zmarł zakatowany przez NKWD w 1941 r.

Zwiedzający wystawę mogą obejrzeć oryginalne eksponaty, które dotąd, rzadko albo wcale, nie były prezentowane. Są to zdjęcia i przedmioty związane z aktywnością Zaruskiego w górach i na morzu, wypożyczone z różnych muzeów, między innymi z: Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Tatrzańskiego, a także z Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. Na uwagę zasługuje oryginalna ciupaga turystyczna i czekan Mariusza Zaruskiego, narty z przełomu XIX i XX wieku oraz sprzęt taternicki z tamtej epoki. W części wystawy poświęconej związkom Zaruskiego z morzem znalazły się jego oryginalne rysunki, wypożyczone z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dryfkotwa, trap, zdjęcia z rejsów na jachcie „Zawisza Czarny”, a także model żaglowca „Mariusz Zaruski”. We fragmencie wystawy, poświęconym służbie generała w wojsku polskim, zaprezentowano rzadko publikowane zdjęcia i materiały. Wystawę kończy dział „Pamięć”, gdzie pokazano zdjęcia i eksponaty związane z pamięcią o generale Zaruskim, zarówno wśród ludzi morza, jak i ludzi polskich gór.

Wystawie towarzyszy katalog. W trakcie jej trwania są organizowane lekcje muzealne oraz pokazy filmowe, na które serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy wystawy:

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku
 

Muzea, instytucje i osoby od których wypożyczono eksponaty:

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku
Muzeum Miasta Gdyni w Gdyni
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe im. M. Zaruskiego w Zakopanem www.topr.pl
Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Zaruskiego w Zakopanem
Andrzej „Przylepa” Jachimczak (wypożyczenie współczesnego sprzętu wspinaczkowego)
 

Komisarze wystawy:

Wojciech Szatkowski (część górska)
Mirosław Kuklik (część morska)
 

Koncepcja plastyczna:

Grażyna Orłowska
 

Sponsorzy wystawy: Warta, Samanta, Popieluch, Studio 51 Andrzej Orłowski, Maciej Krawczyński

Patronat medialny: „Dziennik Polski” www.dziennik.krakow.pl, Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl

Tekst: Wojciech Szatkowski

Wystawa będzie czynna do 9 marca 2008 r.

Zapraszamy do zapoznania się z bieżącą ofertą lekcji muzealnych.



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl