Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








X tom „Rocznika Podhalańskiego” - z Janosikiem na okładce

  

 
Na okładce X tomu Rocznika Podhalańskiego: Janosik Stęczyńskiego z 1853 r.

 

Miłośników tematyki „tatrzańsko-podhalańskiej” zachęcamy do nabycia X tomu „Rocznika Podhalańskiego”, który ukazał się w czerwcu 2007 roku. Tom zawiera ciekawe, wartościowe merytorycznie (często pionierskie) opracowania z dziedziny szeroko pojętej historii i kultury regionu.

 

W Roczniku znajdziemy następujące teksty: Teresa Maria Lisek: Karol Kłosowski (1882–1971). Życie i twórczość; Tomasz Szybisty: „Sposób zakopański” i jego twórca Edgar Kovats; Jerzy Skrzypczak: Styl zakopiański w twórczości Tadeusza Stryjeńskiego; Katarzyna Tur-Marciszuk: Zakopane Huculszczyzny. Kosowska lecznica doktora Tarnawskiego i sanatorium doktora Chramca. – konsekwencje zmian właściciela; Zofia Rak: Kolekcja łyżników w Muzeum Tatrzańskim; Jan Trynkowski, Zbigniew Wójcik; Fajka Tytusa Chałubińskiego (O jednym eksponacie Muzeum Tatrzańskiego); Wojciech Wiśniewski: Janosik i inni. Tematyka zbójnicka w twórczości Macieja Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890); Tomasz Borucki: Dwie wycieczki tatrzańskie Tytusa Chałubińskiego z Belgami; Krzysztof Jędrzejko, Edward Walusiak: Zasoby florystyczne Pęskowego Brzyzka najstarszego cmentarza w Zakopanem; Piotr Wojciechowski: Mit Zakopanego jako nadrzeczywistość; Jerzy M. Roszkowski: Dokument Jana Kazimierza z 1649 roku dotyczący sołtystwa w Białce (Tatrzańskiej).

W dziale poświęconym wspomnieniom o zmarłych znalazły się teksty o Jerzym Darowskim (1930-2004), muzealniku, długoletnim kierowniku Biblioteki Muzeum Tatrzańskiego oraz o doktorze inż. Henryku Joście (1921-2006), wybitnym znawcy górnictwa i hutnictwa tatrzańskiego, specjaliście w dziedzinie przemysłu wiejskiego na Podhalu. Jak w każdym tomie, tak i w tym, zostały zamieszczone sprawozdania z działalności Muzeum Tatrzańskiego za lata 2003-2006 oraz sprawozdania Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego. Rocznik zawiera bogaty materiał ilustracyjny (100 fot. czarno-białych 16 kolorowych na wkładkach). X tom „Rocznika Podhalańskiego” ukazał się dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”, Priorytet III Rozwój Czasopism Kulturalnych.

Anna Liscar



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl