To wystawa obrazów trójki malarzy: Lecha Żurkowskiego, Agaty Jóźwiak i Konrada Świtały. Artyści uczestniczą we wspólnie organizowanych plenerach malarskich w polskich górach. Posługują się dość rzadko stosowaną w Polsce techniką malowania czarnym tuszem na papierze. Ta pochodząca z Dalekiego Wschodu technika stosowana z wykorzystaniem prostych narzędzi i środków wymaga jednak wielkiej wprawy i zdecydowania. Na obecnej wystawie autorzy prezentują wybrane prace z ostatnich lat.
Ich fascynacje starochińskim myśleniem o malarstwie można zobaczyć nie tylko w ascetycznym wyborze techniki, ale także w sposobie myślenia o tworzeniu obrazu. Ich sztuka hołduje dawnym mistrzom, zarówno chińskim, japońskim jak i europejskim, zarazem charakteryzuje się poszukiwaniami własnego wyrazu artystycznego.
Lech Żurkowski Uczeń prof. Aleksandra Kobzdeja i prof. Jana Tarasina (ASP Warszawa, dyplom 1974). W latach 1990-1993 uczył się kaligrafii japońskiej u Senseya Manabu Teramoto. Od 1991 roku maluje techniką Sumi-e. Kurator i uczestnik licznych wystaw i projektów. Prowadzi warsztaty plastyczne w wielu muzeach w Polsce.
Agata Jóźwiak W 2006 roku uzyskała dyplom z malarstwa na WSP UMK w Toruniu. Zajmuje się twórczością autorską i realizacją zamówień artystycznych. Agata tworzy głównie w technice olejnej, tuszu i akwareli. Organizuje plenery w Karpatach i w innych cennych przyrodniczo regionach Polski.
Konrad Świtała Ukończył wydział Prawa i Administracji UW. W latach 2005-2014 był prezesem Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Ścieżka". Organizował szereg wystaw, warsztatów i spotkań z artystami, których twórczość nawiązuje do kultury Dalekiego Wschodu. Obecnie prowadzi własną pracownię grafiki oraz organizuje kursy plastyczne, maluje w technice tuszu i akwareli.
Wystawę malarstwa tuszowego z Tatr można zobaczyć w Zakopanem w Muzeum Tatrzańskim, w Galerii Władysława Hasiora od 13 stycznia do 28 lutego 2017 roku.