Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








Jubileuszowa wystawa malarstwa na szkle Władysława Walczaka Banieckiego

  

 

 

W Galerii Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18b) - filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego - od 13 stycznia do 9 marca 2008 r. prezentowana jest wystawa Władysław Walczak Baniecki. Malarstwo na szkle. Patronat honorowy nad nią objął Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane. Wystawa została zorganizowana z okazji czterdziestolecia debiutu artystycznego Władysława Walczaka Banieckiego znanego zakopiańskiego twórcy.

 

Wystawa malarstwa na szkle Władysława Walczaka Banieckiego ma charakter retrospektywny. Zobaczyć na niej można ponad 50 obrazów artysty, powstałych w latach 1967 - 2007. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, oraz z prywatnej kolekcji ich autora. Wystawie towarzyszy publikacja Władysław Walczak Baniecki. Malarstwo na szkle. wydana przy współudziale Urzędu Miasta Zakopane.

Artysta urodził się w 1934 r. w Kościelisku. Po ukończeniu szkoły podstawowej prowadził po rodzicach niewielkie gospodarstwo rolne. Podejmował również dodatkowe zajęcia, pozwalające mu na utrzymanie rodziny. W 1962 r. podjął pierwsze próby malowania na szkle. Technikę tę poznawał samodzielnie.
  
 
Ukrzyżowanie, 1978 (fot. Paweł Murzyn, ze zbiorów MT)
Ukrzyżowanie, 1978
(fot. Paweł Murzyn,
ze zbiorów MT)
  
 
Zbójnik, 1973 (fot. Paweł Murzyn, ze zbiorów MT)
Zbójnik, 1973
(fot. Paweł Murzyn,
ze zbiorów MT)

Tematyka obrazów Władysława Walczaka Banieckiego jest w głównej mierze religijna, choć często wśród ulubionych tematów artysty pojawiają się sceny zbójnickie. Tym co go wyróżnia i nadaje jego twórczości odmienny, indywidualny charakter jest ich niezwykła i bardzo wysmakowana kolorystyka. W latach siedemdziesiątych Władysław Walczak Baniecki zaczął również rzeźbić w drewnie, a jego ciekawe prace utrzymane były w podobnej konwencji jak, dominujące jednak w jego twórczości, obrazy na szkle.

W 1968 r. Władysław Walczak Baniecki wziął udział w Konkursie malarstwa na szkle zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie na terenie powiatu nowotarskiego i wówczas w kategorii twórców ludowych otrzymał pierwszą nagrodę. Był to jego artystyczny debiut i zarazem przełom w dotychczasowej twórczości. W latach następnych prezentował prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a także brał udział w licznych konkursach malarstwa na szkle.

Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także w zbiorach muzealnych za granicą, w tym w Międzynarodowym Muzeum Sztuki Naiwnej w Rio de Janeiro. Prace artysty znajdują się również w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.

Władysław Walczak Baniecki od 1973 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1976 r. w domu przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem prowadzi otwartą pracownię – izbę twórczą, w której prezentuje swoje prace.

 
Realizacja wystawy: Anna Kozak i Zofia Rak
Koncepcja plastyczna: Grażyna Orłowska
Patronat honorowy: Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane
 
Tekst: Anna Kozak
 
Święty Marcin, 1968 (fot. Paweł Murzyn, ze zbiorów MT)
Święty Marcin, 1968
(fot. Paweł Murzyn, ze zbiorów MT)
  
 
Obmywanie nóg, 1978 (fot. Paweł Murzyn, ze zbiorów MT)
Obmywanie nóg, 1978
(fot. Paweł Murzyn, ze zbiorów MT)


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl