Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki

  
 
Galeria Sztuki na Kozińcu

 

Po raz pierwszy pokazano tę część kolekcji w zakopiańskim Biurze Wystaw Artystycznych w 1978 r. Gdy znalazła się już w Galerii na Kozińcu, co roku, przeważnie w lecie, jest prezentowana publiczności. Kolekcja składa się z 65 obiektów - kobierców i tkanin pochodzących z różnych obszarów i krajów Azji: Iranu, Turkiestanu, Afganistanu, Azji Zachodniej, Kaukazu. Kobierce i tkaniny zachwycają subtelnością i harmonią zestawień kolorystycznych oraz bogactwem i pełną tajemnic symboliką ornamentyki.

Drugim zbiorem, który znalazł swoje stałe miejsce w Galerii Kulczyckich, są obrazy i grafiki współczesnego artysty Marka Żuławskiego ofiarowane przez wdowę Marylę Żuławską w 1986 r. Marek Żuławski (1908-1985), syn Jerzego Żuławskiego i Kazimiery z Hanickich, dzieciństwo spędził w Zakopanem, gdzie do 1920 r. rodzina Żuławskich mieszkała w willi "Łada". W salonie Żuławskich spotykali się wybitni polscy pisarze, poeci, artyści: Kazimierz Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Tymon Niesiołowski, Artur Rubinstein, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Władysław Reymont, Stanisław Przybyszewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Kazimierz Sichulski. Młodość zakopiańska Marka Żuławskiego i jego braci, Juliusza i Wawrzyńca (zginął w Alpach) upłynęła pod znakiem taternictwa; dokonali oni wielu pierwszych wejść na tatrzańskie szczyty. Zainteresowanie malarstwem objawiło się u Marka Żuławskiego w ostatnich latach gimnazjum. Ukończywszy gimnazjum w Toruniu, dokąd rodzina przeniosła się z Zakopanego, wyjechał do Warszawy i zaczął studiować malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych u profesorów Tichego, Kowarskiego i Pękalskiego. Po dyplomie wyjechał w roku 1935 za granicę - dwa lata później osiedlił się w Londynie, gdzie mieszkał do końca życia. W Szkicu do autoportretu, książce autobiograficznej, sam artysta niezmiernie trafnie wyraża istotę swojej sztuki:

"Moje malarstwo jest pełne aluzji. Ma na celu stworzenie nastroju, klimatu, atmosfery, która zmusza widza do refleksji. Pragnę, aby obraz był czymś więcej niż arytmetyczną sumą swoich elementów, żeby był symbolem albo wizualną interpretacją przeżycia. Chodzi mi o wyrażenie swojego stosunku do świata, o powiedzenie środkami malarskimi czegoś, co w inny sposób nie da się powiedzieć. Chodzi mi o stworzenie nowego wizerunku człowieka w kontekście dzisiejszości."

Galeria Kulczyckich służy przede wszystkim Działowi Sztuki. Tutaj prezentowane są zbiory, które nie znalazły miejsca w ekspozycjach stałych. Są to takie cykle tematyczne jak np. Pejzaż tatrzański, Tatry i Podhale w akwareli czy Portret ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Ale jest to również miejsce wystaw dla zbiorów etnograficznych i przyrodniczych, oraz poświęconych historii narciarstwa. W roku 1996 w Galerii Kulczyckich prezentowana była pierwsza monograficzna wystawa twórczości plastycznej Stanisława Witkiewicza. W rok później z okazji wizyty Jana Pawła II w Zakopanem otwarto wystawę starego malarstwa na szkle ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. W roku 1998 zwiedzający mogli obejrzeć sprowadzoną ze Lwowa wystawę przyrodniczą Klejnoty Ordynacji Dzieduszyckich. Galeria gościła również zakopiańskie edycje dużych wystaw organizowanych przez Muzea Narodowe w Warszawie i Krakowie: Tadeusz Brzozowski. Obrazy, Między Giewontem a Parnasem. Inspiracje sztuką ludową Podhala, Świat Leli Pawlikowskiej, Rafał Malczewski i mit Zakopanego, Wiatr halny. Wrażenia i obrazy z Tatr.

 

1 2 

wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl