Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








FILM Z WYSTAWY "TATRY - CZAS ODKRYWCÓW" W GALERII SZTUKI IM. W. I J. KULCZYCKICH NA KOZIŃCU (17 MAJA - 25 PAŹDZIERNIKA 2009)

  

 

 

Jubileuszowa wystawa „Tatry – czas odkrywców”, zorganizowana została w oparciu o gromadzone w Muzeum Tatrzańskim przez 120 lat kolekcje, przypominała, jak rozwijało się poznanie Tatr, i czym one były dla wielu pokoleń Polaków od pierwszej połowy XIX wieku do początków XX wieku.
 

 Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 oraz Województwa Małopolskiego

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W „Tatry romantyczne” pierwszej połowy XIX wieku, wprowadzają nas dzieła malarzy, zafascynowanych pejzażem tatrzańskim – oraz stereoskopowe zdjęcia jednego z pionierów fotografii, Walerego Rzewuskiego. Dla nielicznych podróżnych, zapuszczających się w pełną niebezpieczeństw krainę, jaką były Tatry, oparciem były szałasy pasterskie. Na wystawie zobaczymy, jakie przedmioty składały się na wyposażenie górskiego szałasu w XIX wieku. W Zakopanem, podróżni zatrzymywali się w dworze w Kuźnicach, gdzie do lat 70. XIX wieku działał zakład hutniczy. Dwór rodziny Homolacsów oraz górnictwo i hutnictwo w Tatrach przypominają fotografie Walerego Rzewuskiego oraz wyroby kuźnickich zakładów. Na początku XIX w. rozpoczęła się naukowa penetracja Tatr od strony polskiej, której owocem były prace naukowców.

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XIX w. w historii Zakopanego to już inna epoka. To czas „legendowych postaci” Dra Tytusa Chałubińskiego, Jana Krzeptowskiego Sabały i ks. Józefa Stolarczyka, a także czas powstania Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i „uprzystępniania” Tatr szerszym kręgom społeczeństwa. W tym czasie pejzaż tatrzański fascynował wielu znakomitych malarzy i fotografów. Druga połowa XIX w. to także intensywny rozwój badań nad Tatrami. Pod koniec XIX i na początku XX wieku kończy się epoka gromadnych wypraw w Tatry z przewodnikami i zaczyna się indywidualna taternicka eksploracja i odkrywania gór zimą. Taternictwo i narodziny narciarstwa oraz powstanie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są tu wiodącym tematem.

Anna Liscar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(fot. Andrzej Samardak)


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl