Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








O ZDYBIE, SCHRONISKU NA PYSZNEJ I „WYRYPACH NARCIARSKICH”...

  

 

 

 


 

9 grudnia 2010 r. w Dworcu Tatrzańskim odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Spotkanie pod tytułem „Stanisław Zdyb. W kręgu wyrypy narciarskiej” poprowadził Wojciech Szatkowski.

Tematem głównym spotkania była postać Stanisława Zdyba, znanego narciarza, producenta sprzętu sportowego, taternika i ratownika TOPR, a szczególnie początki jego narciarstwa, pierwsze zjazdy z Kasprowego Wierchu i słynne „wyrypy narciarskie”. Zaprezentowana została działalność taternicka Zdyba, a zwłaszcza jego przejścia zimowe i zdobycie 23 lipca 1910 r. południowej ściany Zamarłej Turni w zespole z Henrykiem Bednarskim, Leonem Lorią i Józefem Lesieckim. „Zdybel”, jak nazywany był Zdyb, dokonał w Tatrach ok. 27 pierwszych wejść zimowych i letnich, w towarzystwie tak znanych taterników jak; Zaruski, Bednarski, Loria, Oppenheim, Lesiecki i wielu innych. W czasie prezentacji pokazano nieznane dotąd fotografie Zdyba z zimowego wejścia na Kościelec (marzec 1911 r.), z wiosennych wypraw narciarskich na Błyszcz i Bystrą (kwiecień 1910 r.), a także fotografie z konkursu skoków narciarskich na Kalatówkach (1911) na skoczni TTN, gdyż Zdyb był wielkim miłośnikiem tej dyscypliny i czasami sam skakał na nartach. Spotkanie było także okazją, by zobaczyć aparat fotograficzny Zdyba, wykonany z drzewa orzechowego, którym wykonał wiele przeciekawych zdjęć ze wspinaczek letnich i zimowych, a także zdjęcia rodzinne i dokumentację ważnych wydarzeń w dziejach Zakopanego. Warto nadmienić, że w spotkaniu wzięła udział rodzina Stanisława Zdyba, między innymi wnuczka Katarzyna Zdyb.

Drugą część spotkania wypełniła opowieść o narciarskim El Dorado, czyli o schronisku na Hali Pysznej, które było jednym z ulubionych miejsc dawnych narciarzy. Zaprezentowano między innymi fragmenty księgi pamiątkowej tego schroniska, zachowane w zbiorach klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane. W spotkaniu dość licznie wzięli udział działacze tego najstarszego w Zakopanem klubu narciarskiego, z prezesem SN PTT Maciejem Wasylkowskim na czele. Potem pokazano fragmenty narciarskie z filmu „Biały ślad” w reżyserii Adama Krzeptowskiego. Na koniec prowadzący spotkanie opowiadał o tym, czy kanarek może być skutecznym środkiem przeciwko lawinom śnieżnym i zaprezentował karykatury dawnych narciarzy ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie zakończyła prezentacja multimedialna „W kręgu wyrypy narciarskiej”. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób.

Organizatorami wieczoru byli Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański. Patronat medialny: „Dziennik Polski”, patronat internetowy www.watra.pl

Wojciech Szatkowski

 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
Dworzec Tatrzański
Dworzec Tatrzański
(fot. Andrzej Samardak)


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl