Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki

  
 
NARCIARSKIM ŚLADEM STANISŁAWA BARABASZA...

  

 

 


 
– PIERWSZY NARCIARZ ZAKOPIAŃSKI

(wersja PDF 1,5 MB)
 

 

W Dworcu Tatrzańskim odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, który poświęcony był postaci Stanisława Barabasza – pierwszego zakopiańskiego narciarza. Spotkanie odbyło się czwartek 24 lutego, a poprowadził je Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Stanisław Barabasz (1857-1949) należy do grona pierwszych turystów, uprawiających narciarstwo w naszym kraju. Przedstawiono jego pierwsze narciarskie próby w dworze w Cieklinie w grudniu 1888 r. i fotografie narty, znajdujące się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, które prezentowane były między innymi niedawno na wystawie „Tatry – czas odkrywców” w Zakopanem i w Museo Nazionale della Montagna w Turynie we Włoszech. Barabasz został pokazany podczas spotkania głównie jako narciarz, ale nie zabrakło prezentacji pozostałych jego pasji, jak fotografia, malarstwo, działalność społeczna, patriotyczna i sportowa. Był też przez 21 lat cenionym dyrektorem szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Przeczytane zostały fragmenty „Wspomnień narciarza”, autorstwa Barabasza z 1914 r., między innymi: o wycieczce narciarskiej z Janem Fischerem do Czarnego Stawu Gąsienicowego w 1894 r., o tym, że smarowanie nart olejem z sardynek może pomagać w zjazdach oraz o wyprawach narciarskich na Kopę Kondracką i Małołączniak z roku 1905. Na prezentacji multimedialnej o działalności narciarskiej Barabasza pokazano ok. 70 różnych fotografii autorstwa Barabasza, a także scenki rodzajowe, Zakopane na początku XX wieku i zdjęcia rodzinne. Nie zabrakło także opowieści o dawnym sprzęcie i modzie narciarskiej sprzed 100 lat. Na zakończenie pokazu odbyła się prezentacja filmu „Magia nart”, w którym na miłośników „białego szaleństwa” czekały fragmenty znanych polskich filmów” „Biały ślad”, „Lawina”, „Wojna domowa”, dotyczące narciarstwa w Tatrach Polskich, a także interesujące, rzadko pokazywane zdjęcia archiwalne. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób, w tym rodzina Barabasza: Bogusław i Marta Dvořakowie, liczni przewodnicy tatrzańscy i zakopiańczycy, którzy zawsze są wierną publicznością spotkań w Dworcu Tatrzańskim. Bogusław Dvořak zaprezentował aparat fotograficzny Barabasza z początków XX wieku.

Informujemy też, że na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego znajduje się obszerny tekst „Stanisław Barabasz – pierwszy narciarz zakopiański” (w formacie PDF), do lektury którego serdecznie zapraszamy.

Bohaterkami kolejnego spotkania w Dworcu Tatrzańskim będą polskie narciarki, a spotkanie odbędzie się 24 marca o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Wojciech Szatkowski
 

 
  
 

* * *
  
  
 
– PIERWSZY NARCIARZ ZAKOPIAŃSKI

(wersja PDF 1,5 MB)

 


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl