Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

     Przewodniki i informatory

     Foldery i pocztówki

     Katalogi wystaw i albumy

     Katalogi kolekcji

     „Rocznik Podhalański”

     Wydawnictwa popularno-naukowe

     Monografie

     Inne...

     Opisy publikacji

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








Album „Tatrzańska Atlantyda”

  

 

 

"Tatrzańska Atlantyda" Piotra Mazika, to niezwykły album fotograficzny. Zdjęcia w nim pomieszczone pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, które jest również współwydawcą tej szczególnej publikacji. Niekonwencjonalnej formalnie, zaskakującej w doborze treści, wysmakowanej estetycznie. Do oglądania, rozmowy, namysłu. Chwała głównemu wydawcy Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu i za śmiałą decyzję, i za znakomity edytorski poziom.

 

Album „Tatrzańska Atlantyda” to dwujęzyczny, unikatowy, elegancko wydany zbiór starych, w większości dotychczas niepublikowanych zdjęć miejsc dawniej ważnych dla Zakopanego i Tatr, a bezpowrotnie już utraconych. Smakowity kąsek dla każdego miłośnika Podhala i gór, fotografii, historii. Napisał we wstępie Piotr Mazik:

Czy wiecie, jak wyglądał Giewont bez krzyża? Albo pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym? Kocioł Goryczkowy bez wyciągu, z nieistniejącymi szałasami, porysowany jedynie śladami nart?

Często ulegamy złudzeniu, że znamy Tatry. Ale czy na pewno? – przecież jesteśmy w nich zaledwie przez chwilę. Przeszłość Tatr jest trochę jak zaginiony ląd – resztki miejsc niegdyś powszechnie znanych dziś przysłania przyroda. Ten zaginiony ląd to tatrzańska Atlantyda.

Albumów tatrzańskich i zakopiańskich fotografii nie brakuje, być może jest ich nawet zbyt wiele. Pomysł stworzenia „Tatrzańskiej Atlantydy” wynika z przesytu tym, co spodziewane, znane i po wielokroć powielane. Odnajdziecie w nim wiele nieistniejących już, a ważnych kiedyś miejsc.

 

 


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl