Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

     Przewodniki i informatory

     Foldery i pocztówki

     Katalogi wystaw i albumy

     Katalogi kolekcji

     „Rocznik Podhalański”

     Wydawnictwa popularno-naukowe

     Monografie

     Inne...

     Opisy publikacji

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








„KOCHANY WUJASZKU” - ZAPRASZAMY DO LEKTURY NOWEGO WYDAWNICTWA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM I MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU

  

 

 

Publikacja nosi tytuł „Kochany Wujaszku. Listy Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza”. Powstała w związku ze 150. rocznicą urodzin polskiego pioniera etnografii, badacza znanego nie tylko w Polsce, ale na świecie.

 

To niezwykle interesujący i cenny zbiór siedmiu listów, znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, adresowanych do Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego, malarza, architekta, opracowanych przez prof. Antoniego Kuczyńskiego. Uzupełniono je o tekst na temat pobytu Bronisława Piłsudskiego w Zakopanem autorstwa Lesława Dalla, wybór aneksów związanych z aktywnością Bronisława Piłsudskiego na Podhalu, a także esej Adama Uziembły. Całość zamyka Posłowie prof. Zbigniewa Wójcika.

„Korespondencja ta to nie tylko źródło wiedzy o sprawach ludoznawczych na Podhalu i ich realizacji. Z listów tych wyłania się przede wszystkim obraz człowieka – nadawcy emocjonalnie zaangażowanego w lokalne sprawy społeczne i kulturalne. Jako źródło historyczne gwarantują one rzetelność faktograficzną, dotyczącą np. budowy i projektu nowego muzeum.” /prof. Antoni Kuczyński ze Wstępu publikacji/.

Warto uważniej przyjrzeć się relacji, jaka łączyła dwie wybitne osobowości polskiej kultury i sztuki przełomu wieków XIX i XX, a przy tym poznać bliżej historię Zakopanego - niezwykłego miejsca, które dla wielu było i jest „pępkiem świata”.

Publikacja towarzyszy wystawie „Bronisław Piłsudski (1866-1918) – niezwykły brat Marszałka”, pokazywanej w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego, w okresie 11 czerwca – 13 listopada 2016.



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl