Zapraszamy serdecznie na nowe zajęcia interaktywne "KULTURA I NATURA" w ramach projektu edukacyjnego "Bon Kultury w Muzeum Tatrzańskim".
W Zakopanem jak w soczewce można zobaczyć przenikanie i ścieranie się człowieka z przyrodą i przyrody z człowiekiem. W Muzeum Tatrzańskim, korzystając z naszych zasobów chcemy to hasło poddać refleksji. Zapraszamy na zajęcia - symulację dyskusji inwestorów z ekologami.
* * *
W programie:
Z powodu intrygującego piękna Tatr i położenia geopolitycznego Zakopane stało się w XIX wieku miejscem wyjątkowym dla przyjezdnych. Wcześniej było biedną wioską walczącą rok rocznie o przetrwanie na trudnej i pięknej podtatrzańskiej ziemi. W XX wieku żywioł i nieprzewidywalność udało się nieco oswoić, zbudowano szlaki, hotele, schroniska, wyciągi, kolejki, zorganizowano przewodnictwo i ratownictwo. Po XIX wiecznej biedzie, nie ma śladu dzięki turystom i dedykowanej im infrastrukturze, wiek XX to czas rozkwitu Zakopanego. Czy przekraczając próg XXI wieku nie przekroczyliśmy granic w wyzyskiwaniu walorów tego miejsca - niegdyś uzdrowiska? Czy takie granice są? Czy codzienne sprawdzanie poziomu smogu w Zakopanem jest tym, o czym marzy turysta chcący pooddychać górskim powietrzem?
Spróbujemy przedyskutować te problemy dzieląc się na dwa obozy: "inwestorów" i "ekologów". Tematem debaty będzie hipotetyczna inwestycja - zrobienie nowoczesnej stacji narciarskiej w jednej z najbardziej malowniczych tatrzańskich dolin. Wynik dyskusji zostanie podsumowany przez prowadzącego zajęcia, a dodatkowym komentarzem będzie film przyrodniczy i krótka prezentacja zdjęć przyrody tatrzańskiej.
Zajęcia adresowane do: dwóch grup wiekowych 13 - 15 i 16 - 19 lat.
Liczba uczestników: 25-30 osób
Czas trwania: 2h
Koszt: 1,5 zł od uczestnika zajęć
Miejsce: Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10.
Zajęcia dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach programu "Bon Kultury"
Serdecznie zapraszamy