Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

     Przewodniki i informatory

     Foldery i pocztówki

     Katalogi wystaw i albumy

     Katalogi kolekcji

     „Rocznik Podhalański”

     Wydawnictwa popularno-naukowe

     Monografie

     Inne...

     Opisy publikacji

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








Opisy publikacji    

  

„KOCHANY WUJASZKU” - ZAPRASZAMY DO LEKTURY NOWEGO WYDAWNICTWA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM I MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU

 

Publikacja nosi tytuł „Kochany Wujaszku. Listy Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza”. Powstała w związku ze 150. rocznicą urodzin polskiego pioniera etnografii, badacza znanego nie tylko w Polsce, ale na świecie.


  

KSIĄŻKA „MAGIA NART”

 

„Magia nart” to opowieść o prawdziwej pasji, a zarazem pierwsza tak kompletna próba spisania historii tatrzańskiego narciarstwa. Fascynująca wycieczka, a właściwie, trwająca wiele lat, wyprawa przez tatrzańskie stoki. Zaczyna się w 1888 roku kiedy pionier polskiego narciarstwa Stanisław Barabasz zleca wykonanie swoich pierwszych nart. Kończy ponad sto lat później wraz ze śmiercią jednego z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego narciarstwa – Tadeusza Kaczmarczyka.


  

„KRONIKI ZAKOPIAŃSKIE” MACIEJA KRUPY

 

PARTNER WYDANIA: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
PREMIERA: 30 września 2015
 

Kroniki zakopiańskie to zbiór opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Zakopanego, Tatr i Podtatrza, „reportaże z przeszłości” wioski, a potem miasteczka, które powstało u stóp Tatr. Prywatna historia Zakopanego – subiektywna i emocjonalna, odległa od akademickiej dyscypliny, ale prawdziwa. Autor chętniej wybiera włóczęgów niż sportowców, chętniej pisze o wizjonerach niż o statecznych obywatelach, o górskich wycieczkach niż o akademiach ku czci.


  

„ŻYWOT GÓRALA POCZCIWEGO – SPOJRZENIE PO LATACH” – WSPOMNIENIA WOJCIECHA BRZEGI OPRACOWANE PRZEZ MICHAŁA JAGIEŁŁĘ

 

Stanisław Witkiewicz ze swoją wizją stworzenia stylu zakopiańskiego poniósłby spektakularną klęskę, gdyby z pomocą nie przyszedł mu Wojciech Brzega. Również Brzedze Władysław Orkan zawdzięcza kontakt z Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem i karierę literacką. Z kolei Stefanowi Żeromskiemu zapalonemu szachiście zakopiański artysta wyrzeźbił komplet góralskich szachów, a jego syna uczył modelarstwa.


  

PUBLIKACJA ZBIGNIEWA MOŹDZIERZA „ARCHITEKTURA I ROZWÓJ PRZESTRZENNY ZAKOPANEGO 1600–2013”

 

Dzisiejsze Zakopane powstało dzięki oddziaływaniu dwóch odrębnych ośrodków gospodarczych powiązanych ze sobą ekonomicznie – rolniczo-pasterskiego osadnictwa u podnóża Gubałówki (koniec XV w.) oraz osadnictwa przemysłowego skupionego w obrębie górniczo-hutniczej osady w dzisiejszych Kuźnicach (ok. poł. XVIII w.). Komunikację między tymi ośrodkami stanowiły Krupówki, ciągnące się pierwotnie od zbiegu ul. Kościeliskiej i Nowotarskiej, aż do Hut Hamerskich „Zakopane”.


  

SZLAK STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO - PRZEWODNIK W WERSJI POLSKIEJ I ANGIELSKIEJ

 

W lipcu 2014 r. Muzeum Tatrzańskie otworzyło Szlak Stylu Zakopiańskiego, obejmujący ponad czterdzieści najważniejszych zabytków tego pierwszego polskiego stylu narodowego, ze sztandarowymi obiektami Witkiewiczowskimi na czele. Autorem projektu Szlaku oraz przewodnika jest dr Zbigniew Moździerz, główny specjalista Muzeum Tatrzańskiego ds. ochrony zabytków, autorką projektu znaku graficznego Anna Schumacher, a instytucją wspierającą finansowo realizację projektu – Urząd Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.


  

Album „Tatrzańska Atlantyda”

 

"Tatrzańska Atlantyda" Piotra Mazika, to niezwykły album fotograficzny. Zdjęcia w nim pomieszczone pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, które jest również współwydawcą tej szczególnej publikacji. Niekonwencjonalnej formalnie, zaskakującej w doborze treści, wysmakowanej estetycznie. Do oglądania, rozmowy, namysłu. Chwała głównemu wydawcy Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu i za śmiałą decyzję, i za znakomity edytorski poziom.

Archiwum
(1-7)
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl