Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








    

  

POLIFORMY I PUSTYNIA. MALARSTWO ZOFII ARTYMOWSKIEJ

 

Wystawa czynna:
3 października 2009 - 29 listopada 2009
 
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
 
Retrospektywna wystawa prac Zofii Artymowskiej, której twórczość kojarzona jest dziś jednoznacznie z Poliformami. Stworzona przez artystkę forma, która od końca l. 60. XX w. zdominowała jej twórczość, dziś jawi się jako synonim jej nazwiska.

  

NIESKOŃCZENIE, PONAD WSZELKIE MARZENIA. U ŹRÓDEŁ FOTOGRAFII GÓRSKIEJ

 

Wystawa czynna:
21 czerwca 2009 - przedłużona do 29 listopada 2009
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane
 

Wystawa ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie, Włochy. Dwadzieścia dwie odbitki, wśród których również bardzo ważne i rzadkie egzemplarze dokumentujące początki fotografii o tematyce alpejskiej i bardziej ogólnie, górskiej. Na wystawie prezentujemy siedemnaście nowych nabytków, dokonanych dzięki wsparciu Compagnia di San Paolo w Turynie, obok których można oglądać inne fotografie, wcześniej będące już wcześniej własnością Centrum Dokumentacji Muzeum, które aktualnie posiada jeden z ważniejszych zbiorów fotografii górskiej w kontekście międzynarodowym.



  

DZIEŃ PATRONA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 

W sobotę 24. października 2009 roku w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu zakończyliśmy Jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego uroczystością Dnia Patrona Muzeum Tatrzańskiego Doktora Tytusa Chałubińskiego. Była to również ostatnia okazja, aby zwiedzić jubileuszową wystawę Tatry – czas odkrywców która, od 26 listopada do 5 kwietnia 2010 roku, będzie prezentowana w Museo Nazionale della Montagna w Turynie, jednym z największych muzeów górskich na świecie.


  

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2009 W MUZEUM TATRZAŃSKIM

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 odbyły się w Muzeum Tatrzańskich w dniach 18 i 19 oraz 26 września. Muzeum przygotowało z tej okazji kilka wydarzeń, które zainteresowały nie tylko stałych bywalców Muzeum, ale również młodzież szkolną.


  

WYDAWNICTWO „TATRY – CZAS ODKRYWCÓW”

 

Wystawie „Tatry – czas odkrywców” towarzyszy książka pod takim samym tytułem. Teresa Jabłońska, dyrektor Muzeum, kurator wystawy „Tatry czas odkrywców”, tak charakteryzuje tę książkę: – Niniejsza publikacja bezpośrednio nie objaśnia wystawy, lecz wiąże się z nią przez wybrane tematy i ich szersze przedstawienie, nie zawsze dające się ująć w formie ekspozycyjnej. Bo czas odkrywania Tatr to również opowieść – fantastyczna, ekscytująca lub racjonalna – ale zawsze urzekająca. Wszystkich, których zainteresuje ta niezwykła opowieść, zachęcamy do zakupu książki.


  

INSPIRACJE - FOTOGRAFIE WŁADYSŁAWA HASIORA

 

Wystawa czynna:
30 maja 2009 - 12 lipca 2009
 
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
 

Władysław Hasior znany jest głównie jako rzeźbiarz – twórca oryginalnych pomników, „sztandarów”, obiektów i instalacji, asamblaży, kolaży, akcji plenerowych. Niewiele mówi się o jego zainteresowaniach i czynnym uprawianiu fotografii. A jednak była to dziedzina, która towarzyszyła mu nieustannie przez całe twórcze życie i była dla niego bardzo istotna. Swoje slajdy porządkował, układał w cykle tematyczne i nieustannie nad nimi pracował: analizował, zestawiał, przekomponowywał zestawy – ze względu na temat, wybrany aspekt rzeczywistości bądź jakiś łączący je element.


  

MARCIN RZĄSA. RZEŹBA

 

Wystawa czynna:
4 kwietnia – 24 maja 2009
 
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
 
Wystawa rzeźb i instalacji rzeźbiarskich Marcina Rząsy (z cyklu prezentującego twórczość współczesnych artystów ze środowiska zakopiańskiego), dedykowana Władysławowi Hasiorowi w 10. rocznicę jego śmierci.

  

SIEDZIBY MUZEUM TATRZAŃSKIEGO I ICH TWÓRCY

 

Wystawa czynna:
1 kwietnia 2009 - 14 czerwca 2009
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane
 
Wystawa poświęcona kolejnym siedzibom Muzeum Tatrzańskiego i ludziom, którzy przyczynili się do ich powstania.

  

KALENDARIUM JUBILEUSZU 120-LECIA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 

Jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego (1889 - 2009) objęty został honorowym patronatem Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Marka Nawary, Marszałka Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium Jubileuszu...


  

JUBILEUSZ 120-LECIA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 

W 2009 roku przypada 120. rocznica otwarcia dla publiczności Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.


  

NOC MUZEÓW 2009

 

W sobotę 16 maja odbyła się w Muzeum Tatrzańskim druga edycja Nocy Muzeów. W programie było zwiedzanie najnowszej wystawy "Tatry - czas odkrywców" z jej autorami w Galerii Sztuki na Kozińcu, prelekcja Jerzego Roszkowskiego o legendowych postaciach zakopiańskich i 120-leciu Muzeum Tatrzańskiego w gmachu głównym, spotkanie w willi Koliba ze Zbigniewem Moździerzem, autorem wystawy "Siedziby Muzeum Tatrzańskiego", oraz spotkanie z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą na jego wystawie w Galerii Władysława Hasiora. Dzięki firmie Philips Lighting Poland, gmach główny Muzeum został oświetlony.


KONGRES KULTURY POLSKIEJ 2009

 

W dniach 23 - 25 września w Krakowie, w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbędzie się VI Kongres Kultury Polskiej. Inicjatorem i Honorowym Patronem Kongresu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Partnerami wydarzenia zostali Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa.


  

OŚWIETLENIE MUZEUM

 

W czasie Noc Muzeów 2009 gmach główny Muzeum Tatrzańskiego został oświetlony przez Philips Lighting Poland.


  

NOC MUZEÓW

 

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na Noc Muzeów w sobotę 16 maja 2009 od godziny 20.00 do 24.00. Noc Muzeów odbywa się pod patronatem Rady Europy we wszystkich krajach europejskich. Główną atrakcją Zakopiańskiej Nocy 2009 będzie spotkanie w Galerii Sztuki na Kozińcu, gdzie entuzjaści nocnego odkrywania muzeów będą mogli zwiedzić najnowszą wystawę Muzeum Tatrzańskiego "Tatry - czas odkrywców" i dowiedzieć się od jej autorów wszystkiego o odkrywaniu Tatr i Zakopanego w XIX i na początku XX wieku.

W tę jedną wyjątkową Noc, "Tatry - czas odkrywców" - wydawnictwo towarzyszące wystawie - do nabycia w  promocyjnej cenie w Galerii Sztuki na Kozińcu.

Wstęp bezpłatny.

W czasie Nocy Muzeów gmach główny Muzeum Tatrzańskiego będzie oświetlony dzięki Philips Lighting Poland.


  

MODRE DRUKI POD TATRAMI

 

Wystawa czynna: 
17 grudnia 2008 – 1 marca 2009
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
ul. Koziniec 8, Zakopane
 
W Galerii Sztuki na Kozińcu oglądać można wystawę Modre druki pod Tatrami, której celem jest przypomnienie XIX-wiecznych farbiarni podhalańskich, płócien, które w nich barwiono i drukowano, oraz ich zastosowania w stroju ludowym i wnętrzach.
Bieżące pozycje
Pierwszy «« (855-869)(870-884)(885-899)(900-914)(915-929) »» Ostatni
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl