Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








MARIUSZ ZARUSKI – CZŁOWIEK DWÓCH ŻYWIOŁÓW. SPOTKANIE Z OKAZJI 150. ROCZNICY URODZIN

  

 
 
 
 
 
 

 

«Wszystko minęło, lecz wyście przetrwały.
Takie same strzeliste, dumne i groźne (…)
stałyście się marzeniem, tęsknotą ludzi
spragnionych modlitwy bezsłownej i słońca (…)
Tatry wy boże, niczyje…»
Mariusz Zaruski, „Na bezdrożach tatrzańskich”
 
Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone gen. Mariuszowi Zaruskiemu 31 stycznia (we wtorek) o godz. 17 w dniu 150. rocznicy urodzin prekursora taternictwa. Spotkanie, które odbędzie się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego poprowadzi Wojciech Szatkowski.

 

Mariusz Zaruski (1867-1941) to postać wszechstronna, ikona polskiego taternictwa i narciarstwa, założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR. Zasłynął jako aktywny działacz niepodległościowy, a jednocześnie znakomity żeglarz, podróżnik i artysta – pisarz, malarz, fotograf. Jako pionier zimowej turystyki wysokogórskiej wpisał się w historię taternictwa zdobywając po raz pierwszy, niedostępne dotychczas, zimowe szczyty Tatr, m.in. Świnicę, Giewont.

Chociaż urodził się 31 stycznia 1867 r w Dumanowie na Podolu, jego droga życiowa prowadziła przez Odessę, gdzie studiował, zesłanie do guberni archangielskiej, rejsy po morzach Arktyki, Kraków i Zakopane. Zaruski przebywał w Zakopanem przez niecałe 10 lat (1904-1914), mieszkał z żoną Izabelą w istniejącej do dzisiaj willi „Krywań”. Żona prowadziła ten pensjonat i głównie dzięki niej Mariusz miał czas na realizację licznych górskich pasji. Jego działalność górska była - obok morskiej - życiowym spełnieniem pasji społecznikowskich, zdobywczych, marzeń o górskiej wolności, a przede wszystkim umiejętności organizatorskich Zaruskiego. Rozwijał swoją pasję taterniczą, uczestniczył w licznych wyprawach górskich i narciarskich, których często był prowodyrem. Narciarstwo, taternictwo letnie i zimowe, działalność jaskiniowa, praca w Towarzystwie Tatrzańskim, udział w działaniach zmierzających do ochrony przyrody Tatr i powołanie oraz kierowanie przez pięć lat Pogotowiem TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, założone w październiku 1909 r.) pozwalają twierdzić, że góry zajmowały w życiu Zaruskiego miejsce ogromnie ważne, jeśli nie najważniejsze. Traktował Tatry jako „kuźnię charakterów” i odskocznię od „cherlactwa duchowego i fizycznego”. Wyznaczał górom ważne miejsce we wzmacnianiu charakteru polskiego społeczeństwa – głównie młodzieży. Tatry były dla niego swoistą świątynią przyrody, miejscem sacrum, oazą wolności dla duszy steranej szarą, monotonną rzeczywistością. Jego działalność górska charakteryzowała się niebywałym rozmachem, kunsztem i wysokim poziomem umiejętności.

Choć pamięć o Zaruskim wciąż trwa, podczas spotkania uczcimy 150. rocznicę jego urodzin. Zatrzymamy się nad dokonaniami wybitnego taternika, a tłem wspomnień będzie prezentacja filmu o Mariuszu Zaruskim. Podczas jubileuszu będzie możliwość zakupu pamiątkowego znaczka, kartki oraz przybicia okolicznościowej pieczęci.

Serdecznie zapraszamy!

 
       
 
Partnerzy wydarzeń górskich:
 
        


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl