Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

     Przyrodnicza

     Etnograficzna

     Sztuki

     Biblioteka

     Archiwum

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








Dział Sztuki

 

Bardzo cenny dla historii Zakopanego jest zbiór 50 karykatur Kazimierza Sichulskiego, jednego z najgłośniejszych polskich karykaturzystów portretujących swoich współczesnych. Artysta, bywalec Zakopanego - choć nie dla malowania pejzaży i górali tu bywał - stworzył najsławniejszą kolekcję w czasie I wojny. Pierwsze działania wojenne sprowadziły do Zakopanego licznych uciekinierów, wśród których znalazło się wiele wybitnych osobistości. Towarzystwo złożone ze znanych aktorów, polityków, pisarzy, malarzy, muzyków spotykało się w sławnej restauracji Karpowicza na Krupówkach. Sichulski, zasobny jedynie w swój talent, płacił restauratorowi karykaturami co znamienitszych osób. Tak powstał zbiór mistrzowsko wykonanych karykatur, znakomicie charakteryzujących osoby na nich przedstawione.

Ważna i interesująca jest także kolekcja rzeźby artystów zakopiańskich - od Wojciecha Brzegi po artystów współczesnych, jak Antoni Rząsa i Grzegorz Pecuch. Wojciech Brzega i Stanisław Gąsienica Sobczak "Johym" to artyści wywodzący się z góralskich rodzin. Obaj wyszli z zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego i kształcili się nadal - Brzega we Lwowie, Krakowie, Monachium i Paryżu, Sobczak zaś w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także w Paryżu. Wojciech Brzega, artysta wszechstronny, przez wiele lat współpracował ze Stanisławem Witkiewiczem w dziele tworzenia stylu zakopiańskiego. Rzeźbiarz Sobczak był również ceramikiem. Realistyczne, wykonane ze szlachetnych materiałów rzeźby Brzegi i Sobczaka przedstawiają niezrównane typy miejscowych górali.

Sztukę współczesną reprezentują kolekcje autorskie dzieł Władysława Hasiora oraz malarstwa i grafiki Marka Żuławskiego - obie przekazane do zbiorów muzealnych w darze, podobnie jak kolekcja kobierców wschodnich, ofiarowana w 1977 r. przez Annę Piotrowicz Kulczycką.

Odrębne miejsce w Dziale Sztuki zajmują eksponaty związane z dziejami taternictwa i narciarstwa oraz Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. Muzeum od lat gromadzi historyczny już sprzęt sportowy, odznaki klubów, odznaczenia sportowe, medale oraz pamiątki po wybitnych zawodnikach. Eksponaty te prezentowane są na wystawach czasowych, poświęconych tematyce sportowej a być może kiedyś znajdą się na stałej wystawie działu turystyki, ratownictwa i sportu, który zamierzano stworzyć już w okresie międzywojennym.

 

1 2 

wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl