Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








ZAKOPIAŃSKIE WARSZTATY MUZEALNE

  

 

 

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie zorganizowały w dniach 2 - 5 października warsztaty dla muzealników zatytułowane „Zakopiańska Młoda Polska”.

 

Czy muzeum może być ciekawe? Był to jeden z najważniejszych wątków podjętych na tegorocznych, czwartych już, zakopiańskich warsztatach muzealnych. W warsztatach wzięło udział 34 pracowników muzeów z całej Polski, a także Kinga Joucaviel i Aleksandra Wojda z L’ Université Le Mirail w Tuluzie, które promują kulturę polską we Francji, co uczyniło warsztaty międzynarodowymi.

Na czterodniowych zajęciach zaprezentowane zostały oferty i programy edukacyjne muzeów, m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Muzeum Tatrzańskiego. Zajęcia w muzeach prowadzili: Daniel Artymowski, Katarzyna Buczek, Katarzyna Buda, Maciej Pinkwart i Wojciech Szatkowski. Celem warsztatów było przede wszystkim poznanie się i wymiana doświadczeń pracowników działów oświatowych muzeów z całej Polski. Najważniejszym elementem warsztatów było zwiedzanie wystawy o Młodej Polsce w Galerii Sztuki na Kozińcu, po której oprowadził dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury w Warszawie. Muzealnicy zastanawiali się w czasie warsztatów „Tatrzańskim szlakiem Młodej Polski” nad tym, jak można odpowiednio wypromować takie wystawy, jak ta o Młodej Polsce, jak opracować w pełni profesjonalne druki edukacyjne i materiały do wystaw. Odbyło się również zwiedzanie willi Koliba. W czasie zajęć o historii stylu zakopiańskiego, postaci Stanisława Witkiewicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, uczestnicy warsztatów stworzyli własne prace plastyczne wzorując się na twórczości „Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz". Zwiedzono także Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie oraz willę Atma, a Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowiedział muzealnikom o postaci Bronisława Czecha; wykładowi towarzyszył film „Niepokonany Bronek Czech” i prezentacja PowerPoint. Na zakończenie warsztatów odbyła się wycieczka w Tatry Zachodnie do schroniska na Kondratowej.

Wojciech Szatkowski
 


 
 

 
 


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl