Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki

  
 
„KURIERZY TATRZAŃSCY” – OPOWIEŚĆ Z PREZENTACJĄ MULTIMEDIALNĄ I FILMEM

  

 

 

11 września (piątek), godz. 19:00
Schronisko Górskie PTTK
na Hali Ornak
 

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na wieczór górski poświęcony działalności kurierów tatrzańskich, którzy przemierzali górskie szlaki w czasie II wojny światowej. Byli żołnierzami Placówki ZWZ-AK o kryptonimie „Zagroda”. W trakcie spotkania opowiemy o ich największych wyczynach: o tym, jak Stanisław Marusarz uciekł z hitlerowskiego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie, o 58. przejściach na trasie Zakopane – Budapeszt króla kurierów – Józefa Krzeptowskiego z Krzeptówek i kilku innych.

 

Główne szlaki kurierów, wychodzące zasadniczo z Warszawy lub Krakowa, biegły albo przez Podhale do Zakopanego lub w jego okolice, albo przez Sądecczyznę. Szlaki te przecinały Słowację i przekraczały granicę węgierską koło Koszyc lub Rożniawy (oba te miasta leżały wówczas na Węgrzech). Niektórzy kurierzy przebywali czasem całą trasę Warszawa-Budapeszt lub na odwrót, zwykle jednak poszczególny kurier przebywał tylko pewien odcinek, np. Podhale-Budapeszt lub nawet Podhale-Słowacja. Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu były głównie Zakopane, Chochołów i Waksmund. Z Zakopanego kurierzy wędrowali najczęściej przez Tatry (np. przez Przełęcz pod Kondracką Kopą lub przez Tomanową Przełęcz do Doliny Cichej – w zimie na nartach), z Chochołowa przez Tatry lub przez Orawę, a z Waksmundu przez Spisz. Przez Słowację kurierzy czasem podróżowali koleją, częściej autami (z zaufanymi Słowakami), nieraz piechotą, a na terenie Węgier zwykle koleją. Dopełnieniem opowieści na Ornaku będą fragmenty filmów o kurierach tatrzańskich.

Spotkanie organizują: gospodarze schroniska PTTK na Hali Ornak i Muzeum Tatrzańskie, a gospodarzem wieczoru będzie Wojciech Szatkowski.

 
Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2020 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl