KOBIERCE WSCHODNIE Z DARU ANNY KULCZYCKIEJ
13 października 2012 – 3 marca 2013
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, ul. Koziniec 8
Niezwykła wystawa, tchnąca atmosferą z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, przenosząca w świat pięknego rękodzieła. Prezentacja kobierców wschodnich z kolekcji Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, przekazanych w latach siedemdziesiątych XX wieku do Muzeum Tatrzańskiego przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę. Barwne tkaniny, kunsztownie wykonane naczynia gromadzone były przez Kulczyckich od 1906 roku. Pomimo różnych przeciwności, kolekcja przetrwała, by ostatecznie trafić pod opiekę Muzeum Tatrzańskiego. Wystawa jest szczególna, ponieważ chcemy na niej uczcić pamięć niedawno zmarłej donatorki Anny Kulczyckiej.
LUTNICTWO PODHALAŃSKIE – CIĄGŁOŚĆ TRADYCJI
14 grudnia 2012 – 24 lutego 2013
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Wystawa Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji, na którą serdecznie Państwa zapraszamy, to spojrzenie do wnętrza świata lutniczej pracowni - miejsca gdzie powstają instrumenty. Spotkanie ze skrzypcami – tak ważnym elementem lokalnej tradycji, a przede wszystkim z ludźmi, którzy je tworzą.
OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO
12 stycznia – 19 maja 2013
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
Jedenaście prac malarki zakupionych w 2012 roku z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokażemy na tle kolekcji jej obrazów, gromadzonej w Muzeum Tatrzańskim od 1968 roku. Taka pełna prezentacja unaoczni bogactwo podejmowanych przez Ewelinę Pęksową tematów i zarazem reprezentatywność posiadanego przez Muzeum Tatrzańskie zbioru.
MIECZYSŁAW KRÓL-ŁĘGOWSKI. Z KUŹNI DZIADKA ŚLIWKI.
26 stycznia – 7 kwietnia 2013
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
Mieczysław Król - Łęgowski, poeta ludowy, rzeźbiarz, snycerz, kowal, spinkarz, kolekcjoner, pochodzi z Harendy w Zakopanem. W rodzinnie prowadzonej kuźni nauczył się fachu kowalskiego. Na wystawie w Muzeum Tatrzańskim, zorganizowanej z okazji jubileuszu trzydziestolecia pracy twórczej artysty, pokażemy rzeźby wykonane przez niego z użytkowych przedmiotów kowalskiej roboty, które z fantazją zespolił w sylwetki ludzi, zwierząt, nierealnych istot. Towarzyszyć im będą dawne narzędzia z kuźni i kute przedmioty pochodzące ze zbiorów artysty.
TRENOWANIE FANTAZJI. POMNIKI WŁADYSŁAWA HASIORA
20 kwietnia - 21 lipca 2013
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
Wystawa poświęcona jednemu z najciekawszych przejawów twórczości Władysława Hasiora. Artysta jest twórcą licznych pomników i rzeźb plenerowych w Zakopanem, w Polsce i na świecie. W swoich realizacjach przełamywał obiegowe konwencje rzeźbiarskie, stosował zaskakujące rozwiązania treściowe i formalne, czego przykładem jest wymyślona przez niego technika odlewów w ziemi, wykorzystanie w pracach żywiołów ognia i wody, a nawet dźwięku, czy wreszcie - niezrealizowane niestety - projekty pomników ze szkła. Na wystawie zostaną zaprezentowane zrealizowane przedsięwzięcia, jak również te, które pozostały jedynie w sferze projektów. Bogata dokumentacja fotograficzna i filmowa oraz zachowane szkice w połączeniu z wypowiedziami samego artysty stanowią niezwykle ciekawy materiał ekspozycyjny, znakomicie poszerzający wiedzę na temat działalności artystycznej Władysława Hasiora.
ZE LWOWA DO CHAMONIX
6 marca - 9 czerwca
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Wystawa przygotowana została przez dr Leona Raka i Zbigniewa Sokalskiego z okazji stulecia urodzin słynnego polskiego narciarza Tadeusza Wowkonowicza, którego życie wyznaczyły trzy znane miejscowości: Lwów, Zakopane i Chamonix. Złożyły się na nią, pochodzące z Chamonix, z archiwum rodzinnego, liczne pamiątki osobiste po tym wybitnym zawodniku, jego bogata korespondencja, a także zdjęcia z prywatnego archiwum. Są to fotografie dokumentujące dzieje polskiego narciarstwa w latach 1940-1948. Wiele zdjęć i dokumentów będzie można obejrzeć w willi Oksza po raz pierwszy.
WYPRAWA. POŚRÓD TATRZAŃSKICH I ZAKOPIAŃSKICH IDEI
18 maja – 3 listopada 2013
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, ul. Koziniec 8
Zjawisko Tatry i Zakopane powstaje poprzez odniesienie do trzech ewidentnych tutaj przestrzeni: natury, cywilizacji, stylów życia – sposobów istnienia. Wystawa, wykorzystując narracyjną strukturę zaproponowaną w fundamentalnej dla tego zdarzenia pracy "Na przełęczy" Stanisława Witkiewicza, ma pokazać jakie idee stwarzały Tatry i Zakopane, jak one się zmieniają, które zostały zapomniane, a które wciąż trwają. Wystawa ma pokazać tę rzeczywistość poprzez historię tworzących ten świat wyobrażeń.
* * *
PREZENTACJA ZBIORÓW
TURYŃSKIEGO MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA
W MUZEUM TATRZAŃSKIM:
ALPEJSKIE ŚLICZNOTKI. OKŁADKI CZASOPISM 1880-1940
15 czerwca – 13 października
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Na wystawę złoży się kilkadziesiąt okładek czasopism z różnych części świata (m.in. takich czasopism jak Cosmopolitan, The Illustrated London News, Le Figaro, Collier's, La Vie Parisienne), przedstawiających kobiety na tle gór.
GÓRY NA FOTOGRAFIACH FOTOCHROMOWYCH 1890-1910
15 czerwca – 13 października
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Prezentacja niezwykłych fotografii górskich, wykonanych jako czarno-białe negatywy, następnie ręcznie kolorowanych.
PIĘKNOŚCI W PEJZAŻU ALPEJSKIM. AKT ARTYSTYCZNY
15 czerwca – 29 września
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
Wystawa kolekcji fotograwiur z lat dwudziestych XX wieku, prezentujących kobiece akty na tle pejzaży górskich.
* * *
ANNA SCHUMACHER. MALARSTWO
27 lipca - 13 października 2013
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
Wystawa z cyklu prezentującego twórczość współczesnych artystów ze środowiska podhalańskiego. Anna Schumacher ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki UJ oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom w 2001 roku uzyskała w Pracowni Malarstwa prof. Sławomira Karpowicza oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem prof. Romana Banaszewskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, a także ilustracją książkową. Nagradzana była za ilustracje do książek dla dzieci. Bierze czynny udział w życiu artystycznym Zakopanego, prace swoje prezentuje także na licznych wystawach w kraju i za granicą. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z prywatnych zbiorów malarki, poświęcone różnorodnej tematyce - pejzaże, portrety, martwe natury. Artystka cały czas tworzy nowe obrazy, stąd też na wystawie pojawią się również najświeższe jej prace.
JA PÓJDĘ GÓRĄ
26 października 2013 – 5 stycznia 2014
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Wystawa „Ja pójde górą…” jest kontynuacją prezentacji przez Muzeum Tatrzańskie sylwetek i pasji współczesnych mieszkańców Zakopanego, związanych z górami i przyrodą. Anna Delimat, od dwudziestu lat pracownik Tatrzańskiej Stacji Terenowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN jest znawcą wysokogórskiej flory, bierze udział w wielu projektach badawczych, nie tylko w Tatrach. Fotograficzne reminiscencje z wypraw, również samotnych, w góry Europy, Ameryki Południowej czy Antarktydy pokazują kolejny raz, jak fascynujące jest „chodzenie górą” i że może ono stać się sensem życia.
FAJECKE KUŘYŁBYK … RZECZ O FAJCZARSTWIE NA PODHALU
12 października – 31 grudnia 2013
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
Palenie tytoniu było w XIX i na początku XX wieku bardzo rozpowszechnione wśród górali podhalańskich. Na Podhalu istniały w tym czasie silne ośrodki produkcji fajek glinianych okuwanych blachą, które znajdowały nabywców także na Spiszu, Orawie i we wsiach gorczańskich. Celem wystawy jest przypomnienie tego rzemiosła, niegdyś dobrze prosperującego na Podhalu, dziś już nie istniejącego. Na wystawie zaprezentowane zostaną różne typy fajek góralskich z lat 1880 – 1969 i różnorodność ich zdobienia, przetyczki (przekolace) do fajek, skórzane kapciuchy (miechóry) na tytoń, przyrząd do krajania tabaku. Będzie można zobaczyć ponadto warsztat do wyrobu fajek z 1888 roku z kompletem form i narzędzi. Uzupełnieniem będą archiwalne fotografie i cytaty z dziewiętnastowiecznych tekstów, w których góral podhalański prawie zawsze przedstawiany był z nieodłączną fajką.
JÓZEF OPPENHEIM I WANDA GENTILL-TIPPENHAUER – ZAKOPIAŃSKA LOVE STORY?
19 października – 31 grudnia 2013
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Wystawa zaprezentuje dwie ciekawe osobowości Zakopanego lat międzywojennych. Pierwszą z nich jest Józef Oppenheim, zwany „Opciem”, znany narciarz, taternik, naczelnik TOPR w latach 1914-1939 i postać powszechnie znana w Zakopanem i lubiana. Drugą jest popularna „Ruda” Wanda, malarka, artystka, urodzona na Haiti. Wystawa będzie też próbą odpowiedzi na pytanie: co łączyło Rudą Wandę i Opcia, czy to była tylko przyjaźń, czy też coś więcej? Pokażemy liczne zdjęcia górskie Oppenheima oraz prace plastyczne „Rudej” Wandy i ich listy.
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
zastrzega sobie możliwość zmian w powyższym planie wystaw.