Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








    

  

LEKKOŚĆ KAMIENIA. LITOGRAFIE WŁADYSŁAWA WINIECKIEGO

 

16 czerwca - 23 września 2012
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Na wystawie prezentowanych jest dwadzieścia prac, należących do Magdaleny Kraszewskiej, w towarzystwie rodzinnych fotografii artysty, wycinków prasowych na temat jego wystaw i młodzieńczych wierszy, udostępnionych przez siostrę twórcy Jadwigę Nabiałek. Litografie eksponowane są w Zakopanem drugi raz. Pierwszym, w 1994 r., inaugurowały działalność Galerii Sztuki Współczesnej Magdaleny Kraszewskiej przy Witkiewicza 19. Ostatnie lata życia twórca spędził dzieląc czas pomiędzy Zakopane i Warszawę.

  

POROZMAWIAJMY O KOBIETACH. SCHULZ, WITKACY, GOMBROWICZ I INNI

 

12 maja - 30 września 2012
 
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, ul. Koziniec 8
 
Wystawa autorstwa dr Łukasza Kossowskiego prezentuje wybitnych polskich artystów, którzy w swej twórczości poruszają temat kobiet i kobiecości. Ukazanie tych wątków, ze środowiskiem artystycznym Zakopanego w tle, utrzymane jest w lekkiej, humorystycznej konwencji. Na wystawie pokazywane są prace artystów i pisarzy, takich jak Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz, Kornel Makuszyński, Zbysław Marek Maciejewski, Władysław Rząb, Grzegorz Moryciński, Jan Lebenstein, Jacek Sroka, Władysław Hasior, razem ponad 100 dzieł sztuki i przedmiotów rzemiosła artystycznego, fotografii i cytatów z tekstów.

  

POROZMAWIAJMY O KOBIETACH. SCHULZ, WITKACY, GOMBROWICZ I INNI – OTWARCIE WYSTAWY PODCZAS NOCY MUZEÓW

 

W sobotę 12 maja, podczas Nocy Muzeów, inaugurujemy wystawę POROZMAWIAJMY O KOBIETACH. SCHULZ, WITKACY, GOMBROWICZ I INNI w Galerii Sztuki na Kozińcu. Między godz. 20 i północą  będzie można ją obejrzeć w towarzystwie dr Łukasza Kossowskiego, autora wystawy, i zadać mu wszelkie pytania, jakie Wam się nasuną w trakcie zwiedzania.

  

PUNKT WIDZENIA. FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA ANDRZEJA GIBAŁY

 

19 kwietnia – 1 lipca 2012
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska18
 
Wystawa jest plonem przyrodniczych wypraw zakopiańczyka Andrzeja Gibały, z wykształcenia inżyniera leśnictwa, którego pasją jest botanika i fotografia. Na ekspozycji prezentujemy 30 zdjęć wybranych z bogatego archiwum autora. Fotografie rzadkich i mniej znanych roślin Tatr i Podtatrza - w ujęciu makro - pokazują nie tylko piękno przyrody, ale też różnorodność i przedziwne kształty maleńkich form, których nie dostrzegamy „gołym okiem”.

  

PIOTR KWIT. MALARSTWO I RZEŹBA

 

14 kwietnia – 10 czerwca 2012
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Piotr Kwit (1929–2002) – malarz i rzeźbiarz z Zalesia koło Limanowej. Malował pejzaże z Gorców i Beskidu Wyspowego, ale też obrazy o tematyce sakralnej. W rzeźbie przedstawiał najczęściej ptaki, ponadto świętych, znane postaci historyczne, kompozytorów muzyki klasycznej. Na wystawie obejrzeć można prace artysty pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – obrazy olejne malowane na płycie pilśniowej oraz rzeźby z lat 1972–1997.

  

ZAKOPIAŃCZYCY. W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI

 

Wystawa czynna: 2 października 2011 – 31 marca 2012
 
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, ul. Koziniec 8
 
Powojenne dzieje Zakopanego są najbardziej zapoznanym okresem jego historii. Tymczasem odchodzą kolejni świadkowie, a wraz z nimi często niemal jedyna szansa dokumentacji najnowszych dziejów miasta. Wystawa Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości częściowo zapełnia tę lukę, przedstawiając znaczące postaci w historii Zakopanego okresu powojennego, osoby aktywne w latach 1945-2010. Autorami wystawy i książki, która jej towarzyszy, są Kuba Szpilka, Maciej Krupa oraz Piotr Mazik.

  

ZAKOPANE – PĘPEK ŚWIATA. SZTUKA POD GIEWONTEM W LATACH 1880-1939

 

Wystawa czynna: 14 maja – 30 czerwca 2012  
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
nowa filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wystawa prezentuje głównie twórczość zakopiańskiej kolonii artystów, ale też sztukę artystów przelotnie związanych z Zakopanem, dla których Tatry i góralszczyzna stanowiły ważną inspirację. Pokazywana jest we wnętrzach zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiański willi Oksza, której remont konserwatorski przeprowadzony został w 2010 roku.
 


  

CAŁY W SKOWRONKACH. EUGENIUSZ RODZIK

 

Wystawa czynna: 28 stycznia - 25 marca 2012
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Pierwsza wystawa prac długoletniego pracownika Muzeum Tatrzańskiego, który był nie tylko konserwatorem dzieł sztuki i pomysłodawcą muzealnego logo, lecz również wrażliwym artystą, który, choć namawiany, nie chciał zgodzić się na indywidualny pokaz swoich prac. Dziś, po dwóch latach od śmierci Eugeniusza Rodzika, chcemy przypomnieć jego twórczość.

  

NAJNOWSZE NABYTKI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 

Wystawa czynna: 18 stycznia - 7 kwietnia 2012
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Zbiory Muzeum Tatrzańskiego co roku powiększają się o nowe, interesujące muzealia z różnych dziedzin. Na wystawie w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w wilii Koliba prezentujemy etnograficzne artefakty oraz okazy przyrodnicze, które w ostatnich latach wzbogaciły nasze kolekcje. Zapraszamy do zwiedzania.

  

WŁADYSŁAW TREBUNIA TUTKA – RETROSPEKCJA

 

Wystawa czynna: 12 listopada - 22 stycznia 2011
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Władysława Trebunię Tutkę na Podhalu znają chyba wszyscy. To jego obrazy zdobią wnętrza licznych podhalańskich domów i „świetlic regionalnych”, jego prace znaleźć można w miejscowych kościołach i kaplicach, wreszcie jego muzyka – góralska, i wraz z zespołem „Trebunie Tutki” – rozbrzmiewa częstokroć w tutejszych domach i restauracjach oraz w salach koncertowych całej Polski. Ale czy na pewno go znamy?

  

INSTRUMENTY MUZYCZNE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 

Wystawa czynna: 17 września – 8 stycznia 2012
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 

Wystawa pokazuje interesujący zbiór instrumentów dawnych, pochodzących z wieku XIX w. oraz współczesnych, wykonanych przez znanych podhalańskich wytwórców. W kolekcji znajdują się zarówno instrument dęte – piszczałki, rogi, trombity, jak i smyczkowe – złóbcoki, skrzypce i basy.


  

WITKACY. PSYCHOHOLIZM

 

Wystawa czynna: 15 czerwca – 28 sierpnia 2011
 
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, ul. Koziniec 8
 

W Muzeum Tatrzańskim trwa „sezon” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obok wystawy „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939” w willi Oksza, gdzie zobaczyć można jego pastele, rysunki i fotografie, w Galerii Sztuki na Kozińcu pokazujemy wystawę WITKACY. PSYCHOHOLIZM, która przygotowana została przez Galerię Bunkier Sztuki z Krakowa. Jej kuratorami są Maria Anna Potocka i Stefan Okołowicz.


  

POEZJA PRZYDROŻNA. FOTOGRAFIE WŁADYSŁAWA HASIORA

 

Wystawa czynna: 18 czerwca – 30 października 2011
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Władysław Hasior znany jest głównie jako rzeźbiarz i twórca sugestywnych asamblaży. Niewiele mówi się o jego zainteresowaniach i czynnym uprawianiu fotografii. A jednak była to dziedzina, która towarzyszyła mu nieustannie przez całe twórcze życie i była dla niego bardzo istotna.

  

IKONA - ZWIERCIADŁO NIEBA. IKONOPISARSTWO JOLANTY FLACH

 

Wystawa czynna: 4 czerwca – 11 września 2011
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Jolanta Flach, zakopiańska dziennikarka, z wykształcenia inżynier ochrony środowiska, z zamiłowania zajmuje się pisaniem ikon. Ikony te tworzone są zgodnie ze wschodnim kanonem, z użyciem tradycyjnych technik. Także tematycznie mieszczą się w bizantyńskiej ikonografii.

  

KOBIERCE WSCHODNIE Z KOLEKCJI WŁODZIMIERZA I JERZEGO KULCZYCKICH

 

Wystawa czynna: 22 grudnia 2010 - 29 maja 2011
 
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
ul. Koziniec 8, Zakopane
 
Wystawa kobierców i tkanin wschodnich zgromadzonych przez Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w latach 1906 - 1965. Kolekcja podarowana została Muzeum Tatrzańskiemu przez Annę Piotrowicz-Kulczycką, wdowę po prof. Jerzym Kulczyckim, i od roku 1981 pokazywana jest cyklicznie w Galerii Sztuki na Kozińcu, filii Muzeum Tatrzańskiego dedykowanej Kulczyckim.
Bieżące pozycje
Pierwszy «« (46-60)(61-75)(76-90)(91-105)(106-120) »» Ostatni
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl