Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








DZIEŃ PATRONA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

  

 

 

W sobotę 24. października 2009 roku w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu zakończyliśmy Jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego uroczystością Dnia Patrona Muzeum Tatrzańskiego Doktora Tytusa Chałubińskiego. Była to również ostatnia okazja, aby zwiedzić jubileuszową wystawę Tatry – czas odkrywców która, od 26 listopada do 5 kwietnia 2010 roku, będzie prezentowana w Museo Nazionale della Montagna w Turynie, jednym z największych muzeów górskich na świecie.

 

Na uroczystość przybyło wielu gości, również spoza Zakopanego. Profesor Kinga Chałubińska pięknie opowiadała o pradziadku Tytusie Chałubińskim a pamiątki rodzinne, które przywiozła specjalnie na tę okazję, wzbudziły wielkie zainteresowanie. Niepublikowane dotąd listy Tytusa Chałubińskiego do Bronisława Dembowskiego, po ich opracowaniu, będą ofiarowane przez prof. Kingę Chałubińską do Muzeum i wzbogacą zbiory naszej placówki. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować prawnuczce Doktora Chałubińskiego za obietnicę przekazania tak wspaniałego daru.

Profesor Zbigniew Wójcik, geolog i historyk nauki, znawca i badacz biografii Doktora, przybliżył nam historię utworzenia Muzeum Tatrzańskiego. Tematem prezentacji Wiesława Siarzewskiego, kierownika Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej Tatrzańskiego Parku Narodowego, była inspirująca rola Tytusa Chałubińskiego w badaniach tatrzańskich. Fragment wystawy poświęcony Tytusowi Chałubińskiemu był tłem dla wystąpienia Grażyny Cisło, kustosza zbiorów przyrodniczych Muzeum Tatrzańskiego, która mówiła o botanicznych pasjach Doktora i jego zielnikach.

Spotkanie uświetnił występ młodej, utalentowanej pianistki z Zakopanego, Dagmary Bujak, której interpretacja utworów Chopina, Paderewskiego, Montiego, Szymona Chałubińskiego a także własne aranżacje jazzowe wzbudziły ogromny aplauz.

Po koncercie goście delektowali się wspaniałym tortem, ozdobionym znakiem firmowym Muzeum Tatrzańskiego. Jubileuszowy tort przygotowała znana zakopiańska cukiernia „Samanta”, która bardzo często osładza nasze uroczystości za co serdecznie dziękujemy!

 
  
 
  
 
 
  
 
  
 

Fot. Anna Karpiel-Semberecka.


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl