Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








WYSTAWY CZASOWE MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ROKU 2010

  

 

 

Przedstawiamy plan wystaw czasowych Muzeum Tatrzańskiego na rok 2010. Serdecznie zapraszamy i mamy nadzieję, że będą Państwo częstymi gośćmi w naszym Muzeum, zarówno na wystawach czasowych, jak i stałych w gmachu głównym przy Krupówkach oraz 9 filiach Muzeum Tatrzańskiego.

 

 
 
 
30 stycznia - 14 marca 2010
 
Martwe i żywe. Malarstwo Anny Tarnowskiej Wojak
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
 
Cykl spotkań ze sztuką współczesną w roku 2010 otwiera wystawa Anny Tarnowskiej Wojak, absolwentki zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara. Anna Tarnowska Wojak maluje martwe natury i portrety. Przedmioty, z których buduje obraz, są dla niej pretekstem, aby kontemplować światło i kolor. Malując portrety (często są to członkowie rodziny i przyjaciele) artystka stara się uchwycić i przekazać to, co najważniejsze a zarazem najtrudniejsze - osobowość portretowanej osoby.

 
3 marca - 25 kwietnia 2010
 
Gdy myślę CZŁOWIEK. Malarstwo Marka Żuławskiego
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Koziniec 8, Zakopane
 
Prezentacja należącej do Muzeum Tatrzańskiego bogatej kolekcji prac znanego artysty w młodości związanego z Zakopanem. Wystawa, przekrojowo pokazująca twórczość malarską artysty, odbędzie się z okazji przypadającej w kwietniu 2010 roku 25 rocznicy jego śmierci. Marek Żuławski w swoim malarstwie przeprowadzał liczne eksperymenty formalne, czerpiąc z doświadczeń różnych nurtów sztuki współczesnej, zawsze jednak wykorzystywał je na swój własny sposób, pozostając wiernym malarstwu przedstawiającemu.

 
6 marca - 2 maja 2010
 
…dzięki natury mocy. Tkaniny Małgorzaty Kowalczyk
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. St. Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane
 
Małgorzata Kowalczyk jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem. W szkole wpływ na jej artystyczny rozwój miała wybitna artystka i pedagog, Maria Bujakowa. W latach 1968-70 Małgorzata Kowalczyk zajmowała się malarstwem i rysunkiem w pracowni prof. Zdzisława Przebindowskiego w Krakowie. Od 1998 roku jest członkiem zakopiańskiego okręgu ZPAP. Specjalizuje się w małych formach tkaniny unikatowej, a tematem jej prac jest przyroda. Jej tkaniny charakteryzuje prostota i oszczędność formy oraz utrzymana w ciepłej gamie subtelna kolorystyka.

 
20 marca - 2 maja 2010
 
Zapisane w czasie. 40-lecie pracy twórczej Ewy Fortuny
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
 
Ewa Fortuna jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Leszka Wajdy). Od roku 1971 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace eksponowała na ponad 70 wystawach w kraju i za granicą. Artystka tworzy niewielkie, subtelne i nastrojowe prace zainspirowane naturą. Jubileuszowa wystawa będzie okazją do zaprezentowania jej dorobku: tkanin, pasteli i kolaży.

 
SEZON WŁOSKI W ZAKOPANEM
 15 maja - 31 października 2010
 
Cztery wystawy Museo Nazionale della Montagna (Narodowe Muzeum Górskie) z Turynu w Muzeum Tatrzańskim:
 
W góry! Ceramika artystyczna 1930-1950
(Galeria Sztuki na Kozińcu)
 
Kolekcja ceramiki artystycznej o tematyce górskiej, należąca do Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Rzadkie i jedyne w swoim rodzaju eksponaty, stanowiące dziś część historii domów naszych matek i babć. Tworzyli je znani artyści, a realizowały firmy, które następnie eksportowały je na cały świat.

 
Góry na wesoło. Między szczytami i śniegami gier planszowych
(Galeria Sztuki na Kozińcu)
 
Wśród tysięcy gier planszowych, znajdujących się w sprzedaży od wieku XIX do dnia dzisiejszego, gry o tematyce górskiej są grami bardzo rzadkimi. Góry wznoszą się przed nami od zawsze; wysokie, strome i surowe, często są nie do zdobycia. Aby je pokonać, trzeba się na nie wspiąć. Jak przełożyć to wszystko we właściwy sposób na grę planszową? Odpowiedź znajdziemy na wystawie.

 
Góry owocowe. Etykiety skrzynek na owoce 1900-1960
(Galeria Władysława Hasiora)
 
Motywy górskie pojawiały się nie tylko w sztukach plastycznych, ale również na plakatach filmowych, okładkach książek, a nawet przedmiotach codziennego użytku. Jedną z kolekcji Museo Nazionale della Montagna z lat 1900-1960 są etykiety o tematyce górskiej ze skrzynek, używanych do transportu owoców.

 
Spoglądając na Alpy. Góry Piemontu w fotografii 1870-1940
(Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba)
 
Wystawa to już druga prezentacja dawnej fotografii Alp ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna. Tym razem będą to fotografie z lat 1870-1940. Kolekcja będzie okazją do refleksji, jak, wraz z rozwojem techniki fotograficznej, zmieniało się spojrzenie na góry wybitnych twórców tej dziedziny sztuki.

 
* * *
 
12 listopada 2010 - 16 stycznia 2011
 
Pasja przestrzeni. Fotografie Jarka Możdżyńskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. St. Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane
 
Wystawa młodego zakopiańskiego fotografika Jarka Możdżyńskiego, pokazująca jego fascynacje. Autor zdjęć w roku 2008 brał udział w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i zdobył I miejsce w kategorii: Adventure za zdjęcie „Snowboarding”. Jego fotografie oddają pełne energii wyczyny młodych ludzi, którzy realizując swoje pasje, wpisali się w przestrzeń gór i miast. Prezentowane prace to zbiór fotografii wykonanych w miastach i górach Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Słowacji oraz Nowej Zelandii.

 
4 grudnia 2010 - 27 lutego 2011
 
Rząsa - Hasior. Razem oglądaliśmy te drzewa
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Wystawa kończąca obchody Roku Antoniego Rząsy (ogłoszonego w 2010 roku z okazji 30 rocznicy śmierci artysty), przypominająca twórczość wybitnego rzeźbiarza związanego z zakopiańskim środowiskiem artystycznym. Dzieła Antoniego Rząsy ukazane zostaną w kontekście jego długoletniej przyjaźni z Władysławem Hasiorem. Zaprezentowane zostaną prace artysty z kolekcji muzealnej oraz ze zbiorów rodziny.

 
22 grudnia 2010 - 15 maja 2011
 
Kobierce wschodnie z kolekcji W. i J. Kulczyckich
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Koziniec 8, Zakopane
 
Cykliczna prezentacja kolekcji kobierców i tkanin wschodnich zgromadzonej przez Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich. Kolekcja – jedna z największych i najcenniejszych tego typu w Polsce – w założeniu swoich twórców miała reprezentować twórczość kobierniczą narodów Azji Mniejszej, Azji Centralnej, Persji i Kaukazu. Obejmuje ona tkaniny z okresu między wiekiem XVII a połową XIX stulecia, a więc czasy, gdy były one wykonywane z wełny barwionej wyłącznie naturalnymi barwnikami. Pokazane zostaną muzealia własne i ze zbiorów prywatnych ofiarodawczyni kolekcji, Anny Piotrowicz Kulczyckiej.

 
 
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
zastrzega sobie możliwość zmian w powyższym planie wystaw.


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl