Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








GDY MYŚLĘ CZŁOWIEK. MALARSTWO MARKA ŻUŁAWSKIEGO

  

 

 

Wystawa czynna:
3 marca - 25 kwietnia 2010
 
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Koziniec 8, Zakopane
 
Wystawa, przekrojowo pokazująca twórczość malarską Marka Żuławskiego, przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 25 rocznicy śmierci artysty.
 
Specjalna oferta dla szkół: 
oprowadzanie po wystawie 
w cenie biletów wstępu

 

[…] tematycznie i filozoficznie rzecz biorąc, moje malarstwo w ogóle się nie zmienia i zawsze jest próbą sformowania i przekazania wizerunku człowieka oraz przedmiotów bliskich jego ręki.

(Marek Żuławski)

Marek Żuławski (1908-1985) od 1935 r. mieszkał i tworzył w Londynie. Dzieciństwo spędził jednak w Zakopanem, gdzie do roku 1920 rodzina Żuławskich mieszkała w willi „Łada”. Młodość Marka i jego braci, Juliusza i Wawrzyńca upłynęła pod znakiem taternictwa; bracia Żuławscy dokonali wielu pierwszych wejść na tatrzańskie szczyty. Lata spędzone w Zakopanem sprawiły, że Marek Żuławski zawsze czuł się emocjonalnie związany z Tatrami i pragnął, aby jego prace znalazły się w Zakopanem. Rok po śmierci artysty, wdowa, Maryla Żuławska podarowała Muzeum Tatrzańskiego kolekcję ponad stu prac malarza.

Marka Żuławskiego nie da się bez zastrzeżeń zaszeregować do żadnego współczesnego mu kierunku artystycznego. W malarstwie swym przeprowadzał liczne eksperymenty formalne, czerpiąc z doświadczeń różnych prądów, zawsze jednak wykorzystywał je na swój własny sposób. W centrum zainteresowania malarza był zawsze człowiek – przedstawiony jako indywidualna jednostka lub jako symbol – człowiek współczesny, jego codzienne sytuacje, towarzyszące mu przedmioty (martwe natury), wreszcie jego kondycja w świecie i perspektywa wobec wieczności (stąd między innymi tematyka religijna). Swoje spostrzeżenia na ten temat artysta starał się przełożyć na język malarski.

Prezentacja prac z różnych okresów twórczości ukazuje zarówno treściowe jak również formalne poszukiwania artysty. Uzupełnieniem wystawy są teksty Marka Żuławskiego, które pozwolą głębiej zrozumieć jego malarstwo.

Helena Pitoń

Zapraszamy grupy szkolne na bezpłatne oprowadzenie po wystawie "Gdy myślę człowiek. Malarstwo Marka Żuławskiego" przez kierownika Działu Sztuki Helenę Pitoń. Wystarczy kupić bilety wstępu na wystawę.

Aby zarezerwować spotkanie, prosimy o skontaktowanie się z Heleną Pitoń (sztuka@muzeumtatrzanskie.pl lub tel. 18-20-152-05/w.18) co najmniej trzy dni przed planowaną wizytą.

 
Siedzący akt
Siedzący akt
1938
 
 
Długa wędrówka
Długa wędrówka
ok. 1960-1964
 
 
Zmęczony człowiek
Zmęczony człowiek
ok. 1963
 
Sortowanie ryb
Sortowanie ryb
1958
 
 
Martwa natura
Martwa natura
1976
 
 
Leżący akt z lustrem
Leżący akt z lustrem
1980


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl