Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








ZARUSKI, BEDNARSKI I BARABASZ... - UDANY WIECZÓR GÓRSKI W DWORCU TATRZAŃSKIM

  

 

 

W czwartek 21 października 2010 w Dworcu Tatrzańskim w Zakopanem odbył się pierwszy wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, poświęcony głównie Mariuszowi Zaruskiemu, ale nie tylko... Poprowadził go Wojciech Szatkowski. Dodatkową atrakcją były filmy ze zbiorów Narodowego Muzeum Gór w Turynie. Spotkanie rozpoczęło się od obrazu, pokazującego zdobywanie słynnego szczytu Matterhorn granią Lwa, czyli od strony włoskiej. W spotkaniu wzięło udział ok. 170 osób.

 

Gości przywitał Michał Pietrzak, który prowadzi klubo-kawiarnię w Dworcu Tatrzańskim. Dzięki niemu Dworzec Tatrzański znowu stał się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Zakopanego. Spotkanie rozpoczął niemy film z 1911 r. o Monte Cervino, czyli o wejściu na Matterhorn granią Lwa. Film pochodzi ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Film jest niemy, dlatego na fortepianie grał pan Jerzy Chruściński, który stworzył muzykę idealnie pasującą do pokazywanej na ekranie wspinaczki. Potem została pokazana prezentacja multimedialna złożona z archiwalnych zdjęć. Tematem głównym wieczoru były kobiety w życiu twórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, znanego narciarza i taternika, Mariusza Zaruskiego. Pierwszą z nich była Eufrozyna, matka Mariusza, która wychowała go w rodzinnym majątku w Dumanowie, a potem wysłała po dalsze nauki do Odessy. Tam Zaruski zakochał się bezgranicznie w Maryli (niestety nie zachowały się informacje, dotyczące nazwiska wybranki serca 19-letniego Zaruskiego). Trzecią bardzo ważną kobietą w jego życiu, przedstawioną na wykładzie, była Izabela z domu Kietlińska, z którą wziął ślub w listopadzie 1901 r. Najpierw „Państwo Marjuszostwo” krótko mieszkali w Krakowie, a potem zamieszkali w Zakopanem, w willi „Krywań”. Mieszkali tu w latach 1904-1914. Izabela dzielnie wspierała swojego męża w jego licznych pasjach, działalności narciarskiej, taternickiej, społecznej i wreszcie pracy w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, którego Zaruski był pierwszym Naczelnikiem, w latach 1909-1914. W następnej części spotkania przedstawiony został kolejny ze znanych w Zakopanem w początkach XX wieku ludzi gór, znakomity wspinacz i ratownik TOPR – Henryk Bednarski. Dodatkiem do prezentacji tej jakże barwnej postaci były opowieści o wiosennych spotkaniach z niedźwiedziami w Dolinie Jaworowej i Koprowej, pochodzące z książki Stanisława Zielińskiego i Wandy Gentil-Tippenhauer W stronę Pysznej, które przeczytała Julita Opalach z Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego. W ostatniej części wieczoru zostały zaprezentowane zdjęcia archiwalne z działalności narciarskiej Stanisława Barabasza, a dotyczące jego wejścia na nartach z Janem Fischerem do Czarnego Stawu Gąsienicowego w roku 1894. Elementem zamykającym spotkanie była prezentacja „Mój narciarski świat...”, w której zaprezentowano zdjęcia Wojciecha Szatkowskiego z wycieczek skiturowych w Tatrach Zachodnich i Wysokich. Następnie można było obejrzeć jeszcze dwa filmy ze zbiorów Muzeum w Turynie.

Serdecznie dziękujemy Museo Nazionale della Montagna w Turynie za możliwość pokazania filmów oraz p. Mirosławowi Kuklikowi za materiały o Izabeli Zaruskiej.

Patronat medialny spotkania: Podhalański Serwis Internetowy Watra oraz „Dziennik Polski”.

 
 
  
 
 


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl