Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








HARLEY-DAVIDSON, WYPRAWY TOPR I NARCIARSKIE „WYRYPY” – WIECZÓR O JÓZEFIE OPPENHEIMIE

  

 

 

 
 

 

W klubokawiarni w Dworcu Tatrzańskim przy ul. Krupówki 12 odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Jego głównym bohaterem był Józef Oppenheim (1887-1946) - kierownik TOPR w latach 1914 – 1939, narciarz, taternik i postać bardzo znana i lubiana w Zakopanem w okresie międzywojennym. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Wieczory górskie w Dworcu w klubokawiarni Michała Pietrzaka spodobały się zakopiańczykom. Tym razem wieczór poświęcony był postaci „Opcia” – Józefa Oppenheima.

Oppenheim został pokazany jako jeden z pierwszych ratowników TOPR, romantyk Tatr, narciarz, dusza towarzystwa, a jednocześnie jedna z najbardziej barwnych zakopiańskich postaci okresu międzywojennego. Zaprezentowano także liczne zdjęcia tatrzańskie Oppenheima, gdyż był to także świetny fotograf, obdarzony niesłychaną wrażliwością na piękno gór. „Opcio”, „Opuś”, Józio i „baron Kneippenheim” – to również dusza zakopiańskiego towarzystwa, znany brydżysta, zapalony narciarz i taternik. Z prezentacji multimedialnej można było dowiedzieć sie, jak i kiedy trafił do Zakopanego, jak spadał żlebem Babich Nóg z Kamienistej, a również usłyszeć fragmenty listów Wandy Gentil-Tippenhauer do Opcia. Oppenheim to także bardzo zasłużona postać w dziejach ratownictwa w Tatrach; atrakcją spotkania były fotografie archiwalne z wypraw TOPR w okresie międzywojennym, między innymi z wyprawy na Galerię Gankową w kwietniu 1933, czy wyprawy po Stanisławskiego i Wojnara do Doliny Batyżowieckiej. Był to też człowiek, który uwielbiał jazdę na motorze marki Harley-Davidson. Pokazano trzy fotografie ze zbiorów Muzeum, na których Oppenheim kieruje motocyklem.

Osobnym tematem wieczoru były wspinaczki i wyprawy narciarskie, zwane „wyrypami narciarskimi”. Omówiono także działalność Oppenheima w klubie SN PTT Zakopane (działał w tym klubie w latach 1912-1939 jako skarbnik), PZN-ie i Klubie Wysokogórskim. Dodatkowymi atrakcjami spotkania były opowieści o śniegu i jego rodzajach, lawinach i szusowaniu z przewodnika narciarskiego Józefa Oppenheima z 1936 r. Przedstawione zostały okoliczności tragicznej śmierci Oppenheima w dniu 29 stycznia 1946 r. na Krzeptówkach.

W wieczorze wzięło udział ok. 90 osób, w tym ratownicy TOPR: Jan Krzysztof – naczelnik i Adam Marasek, a także przewodnicy tatrzańscy i liczni zakopiańczycy. Bohaterem następnego spotkania będzie pierwszy zakopiański narciarz – Stanisław Barabasz.

Wojciech Szatkowski

 
  
 
 
* * * 
 
Oppenheim na motocyklu Harley-Davidson
Oppenheim na motocyklu
Harley-Davidson
  
 
Józef Oppenheim (1887-1946)
Józef Oppenheim
(1887-1946)
  
 
Oppenheim na Długim Upłazie
Oppenheim na Długim Upłazie
 
 
Giewont
Giewont
fot. Józef Oppenheim
  
 
Taternicy na Rohaczach
Taternicy na Rohaczach
fot. Józef Oppenheim
  
 
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich
fot. Józef Oppenheim
 
 
Przyrzeczenie członka TOPR Józefa Oppenheima
Przyrzeczenie członka TOPR
Józefa Oppenheima,
(ze zbiorów TOPR, fot. Wojciech Szatkowski)
 
  
 
Dom na Krzeptówkach, gdzie został zamordowany Józef Oppenheim
Dom na Krzeptówkach,
gdzie został zamordowany
Józef Oppenheim
(fot. Wojciech Szatkowski)


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl