Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

     Archiwum

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki





 



 
 








DNI DZIEDZICTWA W MUZEUM TATRZAŃSKIM

  

 

 

W dniach 19-20 września w Muzeum Tatrzańskim odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa. Zwiedzanie Muzeum i jego oddziałów było darmowe, a dla publiczności przygotowano wiele atrakcji. W warsztatach edukacyjnych wzięło udział ok. 350 uczniów, a na spotkanie z dr Łukaszem Kossowskim, autorem wystawy "Młoda Polska. Słowa - obrazy - przestrzenie" przyszło ok. 100 osób.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty i lekcje muzealne, zorganizowane 19 września dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół w gmachu głównym Muzeum przy ulicy Krupówki 10 i w willi „Koliba”. Dr Jerzy M. Roszkowski i mgr Wojciech Szatkowski prowadzili zajęcia poświęcone historii Zakopanego, dziejom poznania Tatr, wybitnym postaciom zakopiańskim jak Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk, czy Jan Krzeptowski-Sabała, a w willi „Koliba” dr Zbigniew Moździerz opowiadał o stylu zakopiańskim i Stanisławie Witkiewiczu. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały m. in. tekstów autorstwa Heleny Roj-Kozłowskiej o tym, co jadano w podhalańskich domach 100 lat temu, pochodzących z 4. tomu „Rocznika Podhalańskiego”. Dodatkiem do zajęć były filmy o tatrzańskiej przyrodzie i prezentacja multimedialna „Przyroda Tatr”. W warsztatach łącznie wzięło udział ponad 350 uczniów, a pracownicy Muzeum zorganizowali dla nich 12 warsztatów. 

- Mam wrażenie, że te warsztaty to znakomita forma promocji Muzeum, jako instytucji przekazującej wiedzę na wysokim poziomie. Do takiej właśnie działalności edukacyjnej jesteśmy stworzeni i jest to dla Muzeum w jubileuszowym roku priorytet działania – powiedział dr Zbigniew Moździerz, jeden z prowadzących warsztaty z młodzieżą.

W tym roku zajęcia i warsztaty w Muzeum odbywały się pod hasłem „Poznaj historię Zakopanego i swojej rodziny”. – Naszym celem jest zachęcenie dzieci przez zajęcia dotyczące historii Zakopanego w Muzeum, aby poszukały w swoich domach starych zdjęć, nieużywanych już dzisiaj przedmiotów, spisały wspomnienia starszych członków swoich rodzin. Tak, by powiązały dzieje swojej rodziny i najbliższych z historią Zakopanego – tłumaczyła sens organizacji warsztatów Anna Wende-Surmiak. Ich efektem mają być prace, sporządzone w dowolnej formie przez dzieci i młodzież np. w formie prezentacji multimedialnej, komiksu, rysunków, opowiadania, wywiadu itd. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i zaprezentowane na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl.

W sobotę 20 września w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu odbyło się wieczorne spotkanie na wystawie „Młoda Polska. Słowa - obrazy - przestrzenie”. Dr  Łukasz Kossowski, kustosz Muzeum Literatury w Warszawie i autor wystawy, wygłosił wykład o sztuce Młodej Polski, ilustrując go prezentacją multimedialną. Następnie, każdy zwiedzający ekspozycję miał wyjątkową okazję porozmawiania z jej autorem. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób, wśród których było wielu uczniów szkół zakopiańskich.

Wojciech Szatkowski



wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2024 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl