GÓRY OWOCOWE. ETYKIETY SKRZYNEK NA OWOCE 1900-1960

SEZON WŁOSKI W ZAKOPANEM

Wystawa czynna: 15 maja - 31 października 2010

ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane

Kolekcja 160 etykiet z motywami górskimi na skrzynki z owocami z lat 1900 – 1960 pochodzących ze zbiorów Centrum Dokumentacji Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie to niecodzienne spojrzenie na świat gór. Etykiety są zjawiskiem typowo amerykańskim. Pojawiły się gdy na Zachodzie ustała gorączka złota, a pionierzy, którzy osiedlali się w Górach Skalistych zaczęli uprawiać warzywa i owoce. Wśród 160 prezentowanych egzemplarzy znajdziemy przykłady z Kanady i z Hiszpanii, ale też znaczący zbiór etykiet włoskich.

NA WYSTAWACH WŁOSKICH...

SEZON WŁOSKI W ZAKOPANEM

Muzeum Tatrzańskie gości w Galerii Sztuki na Kozińcu dwie wyjątkowe wystawy Narodowego Muzeum Górskiego z Turynu. Jedna z nich, "W góry! Ceramika artystyczna 1930-1950", pokazuje unikalną kolekcję ceramiki o tematyce górskiej, druga to "Góry na wesoło. Między szczytami i śniegami gier planszowych" - pierwsza w Polsce wystawa górskich gier planszowych z całego świata.
 Dodatkowe atrakcje towarzyszące wystawom to:

• Spotkania i lekcje muzealne
  • Kino górskie, a w nim filmy z kolekcji Museo Nazionale della Montagna
  • Górskie gry planszowe, w które można zagrać (kopia francuskiej gry z 1900 roku, kopie dwóch przedwojennych gier polskich "Wycieczka w Tatry")

JEDEN BILET - DWIE GALERIE - CZTERY WYSTAWY

Aby zwiedzić dwie filie Muzeum Tatrzańskiego (a w nich cztery wystawy: wystawę stałą prac Władysława Hasiora oraz trzy wystawy kolekcji Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie) i nie płacić dwa razy za bilety, zachęcamy do nabycia biletu łączonego (Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu oraz Galeria Władysława Hasiora). [=> Informacje praktyczne]

JESZCZE DWA FILMY Z KOLEKCJI MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA W GALERII NA KOZIŃCU

Dwóm wystawom "Sezonu włoskiego w Zakopanem" w Galerii Sztuki na Kozińcu towarzyszą projekcje filmowe. Do sześciu filmów, które zwiedzający mogli oglądać dotychczas, dołączyliśmy jeszcze dwa, pochodzące również z kolekcji Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie.

LEKCJE MUZEALNE NA WYSTAWIE "GÓRY NA WESOŁO"

Serdecznie zapraszamy na lekcje muzealne na wystawie "Góry na wesoło. Między szczytami i śniegami gier planszowych" w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Zakopane, ul. Koziniec 8.

LEKCJE MUZEALNE NA WYSTAWIE "GÓRY OWOCOWE"

W ramach "Sezonu włoskiego w Zakopanem" serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na lekcje muzealne na wystawie "Góry owocowe. Etykiety skrzynek na owoce 1900 - 1960" w Galerii Władysława Hasiora.

POKAZ FILMÓW GÓRSKICH NA KOZIŃCU

W niedzielę 5 września w Galerii Sztuki na Kozińcu, filii Muzeum Tatrzańskiego, odbył się pokaz ciekawych filmów górskich, który zorganizowaliśmy we współpracy ze Spotkaniami z Filmem Górskim w Zakopanem. Prawie dziesięciogodzinny maraton filmowy obejrzało ok. 120 osób.

Koncert zespołu „Lou Dalfin” w Zakopanem

W sobotę 24 lipca w namiocie przy Dolnej Równi Krupowej zagrał zespół „Lou Dalfin” z Turynu. Koncert związany był z Sezonem Włoskim w Zakopanem i współpracą pomiędzy Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Museo Nazionale della Montagna w Turynie.

DZIEŃ U HASIORA

W sobotę 10 lipca w Galerii Władysława Hasiora odbyły sie warsztaty plastyczne dla dzieci oraz wieczór "w świetlicy powiatowej".

NASZ PLAKAT NA 22. MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE PLAKATU W WARSZAWIE

Plakat wystawy Zygmunta Januszewskiego "Góra znaczeń", pokazywanej w 2009 roku w Galerii Władysława Hasiora, przyjęty został na 22. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie i znalazł się wśród prac eksponowanych na wystawie plakatów konkursowych w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

SPOTKANIE Z PINOKIEM W MUZEUM MAKUSZYŃSKIEGO

Dzieci miały swoją Włoską Noc Muzeów w sobotę 15 maja w Muzeum Kornela Makuszyńskiego; mogły wysłuchać lektury fragmentów "Pinokia" Carlo Collodiego, nauczyć się kilku słów i zwrotów w języku włoskim (nauczycielem był Gilberto Merlante z Turynu), sfotografować się z Pinokiem, a także narysować Pinokia i jego przygody.

NOC MUZEÓW 2010 W MUZEUM TATRZAŃSKIM

Noc Muzeów 2010 w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem pełna była atrakcji i ważnych wydarzeń kulturalnych. Została organizowana w naszym Muzeum po raz trzeci.

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "NAJPIĘKNIEJSZE KSIĄŻKI ROKU 2009"

Z przyjemnością informujemy, że w 50. jubileuszowym Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek wyróżnienie zdobył KATALOG WYSTAWY ZYGMUNTA JANUSZEWSKIEGO "GÓRA ZNACZEŃ". Wystawa pokazywana była w roku 2009 w Galerii Władysława Hasiora w ramach obchodów jubileuszu 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego. Wyróżnienie przyznane zostało w kategorii: katalogi, bibliofilskie i inne. Katalog został opracowany przez Zygmunta Januszewskiego, a wydany przez Wydawnictwo PROLIBRIS (http://www.ptwk.pl/ptwk).

NOMINACJA DO NAGRODY SYBILLA 2009

Muzeum Tatrzańskie nominowane zostało do prestiżowej nagrody WYDARZENIE MUZEALNE ROKU SYBILLA 2009. Nominacja przyznana została za jubileuszową wystawę "Tatry - czas odkrywców" w kategorii: wystawy historyczne, biograficzne i literackie. Sama nominacja jest już dużym wyróżnieniem, jako że otrzymują ją jedynie cztery spośród wszystkich wystaw zgłoszonych przez muzea z całego kraju w danej kategorii.

WŁOSKA NOC MUZEÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM JUŻ W SOBOTĘ

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na WŁOSKĄ NOC MUZEÓW w sobotę 15 maja. Noc Muzeów będzie jednocześnie inauguracją SEZONU WŁOSKIEGO W ZAKOPANEM, w czasie którego w naszym Muzeum zostaną zaprezentowane kolekcje Narodowego Muzeum Górskiego z Turynu (Museo Nazionale della Montagna).
Pierwszy «« (810-824)(825-839)(840-854)(855-869)(870-884) »» Ostatni