Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki

  
 
    

  

WYPRAWA. POŚRÓD TATRZAŃSKICH I ZAKOPIAŃSKICH IDEI

 

19 maja – 29 grudnia 2013
 
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8
 
Na wystawie przedstawione są rozmaite idee i wyobrażenia, które kształtowały w przeszłości oblicze Zakopanego i Tatr oraz te, które wpływają na ich obecny i przyszły kształt. Osnową fabularną wystawy jest epokowy tekst „Na przełęczy” Stanisława Witkiewicza z roku 1891, a obszarami zainteresowania jej twórców trzy zasadnicze dla tego miejsca przestrzenie: natura, cywilizacja materialna oraz sposoby istnienia ludzi tu żyjących i tych, którzy odwiedzają Tatry i Zakopane.

  

GABINETY OSOBLIWOŚCI. ANNA SCHUMACHER. MALARSTWO

 

27 lipca – 13 października 2013
 
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b
 
Anna Schumacher jest zakopiańską malarką, która studiowała na Wydziale Historii Sztuki UJ oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom obroniła w Pracowni Malarstwa prof. Sławomira Karpowicza oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem prof. Romana Banaszewskiego. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, a także ilustracją książkową. W Galerii Władysława Hasiora prezentowany jest jeden z cykli, nad którym artystka pracuje od 2009 roku, to kolekcja Gabinetów Osobliwości.

  

KOLORYSTYCZNE IMPRESJE. GÓRY W LITOGRAFIACH FOTOCHROMOWYCH 1890-1910

 

WYSTAWA
MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA Z TURYNU
W MUZEUM TATRZAŃSKIM
 
14 czerwca – 13 października 2013
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25
środa - sobota 10 - 18, niedziela 11 - 16
 
Archiwum fotografii w Museo Nazionale della Montagna w Turynie posiada ogromny zbiór zdjęć, które pozwalają zwiedzającym odbyć podróż w czasie do miejsc niedostępnych na świecie i odkryć ewolucję technik fotograficznych. Niniejsza wystawa prezentuje odbitki wykonane techniką fotochromu – techniką wymyśloną w Szwajcarii w XIX wieku, która łączy elementy litografii z fotografią w celu uzyskania kolorowych odbitek. W ostatnich dwudziestu latach XIX wieku, wydawnictwo Orell Füssli z Zurichu opatentowało technikę fotolitograficzną Photochrom, która pozwalała na otrzymanie kolorowych odbitek z czarno-białego negatywu na płytce, przy wykorzystaniu techniki chromolitografii.

  

ŚLICZNOTKI NA ŚNIEGU. OKŁADKI CZASOPISM 1880-1940

 

WYSTAWA
MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA Z TURYNU
W MUZEUM TATRZAŃSKIM
 
14 czerwca – 13 października 2013
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25
środa - sobota 10 - 18, niedziela 11 - 16
 
KOBIETY I GÓRY. Temat trudny ponieważ niesie ze sobą niebezpieczeństwo odniesienia do licznych stereotypów. W okresie pomiędzy XIX i XX wiekiem rozpowszechnia się postać kobiety radosnej, naturalnej, bez problemów, swobodnej, beztroskiej i często chic. Taka kobieta spogląda z litograficznych okładek czasopism okresu fin de siècle oraz jeszcze częściej z okładek pierwszych rotograwiurowych magazynów na początku XX wieku.

  

PIĘKNOŚCI W PEJZAŻU GÓRSKIM. AKT ARTYSTYCZNY. FOTOGRAFIE GEORGES-LOUIS ARLAUDA I MARCELA MEYSA

 

WYSTAWA
MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA Z TURYNU
W MUZEUM TATRZAŃSKIM
 
15 czerwca – 29 września
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
ul. Kościeliska 18
środa – sobota 9 - 17 (lipiec - sierpień 10 - 18)
niedziela 9 - 15
 
Museo Nazionale della Montagna z Turynu prezentuje niewielką lecz znaczącą kolekcję dzieł dwóch fotografów, Georges-Louisa Arlauda(1862-1944) z Genewy i Marcela Meysa (1885-1972) z Paryża. Obaj znani są jako fotograficy aktów kobiecych “en plein air” tworzonych w latach 1920-1940, charakterystycznych dla mody późnego piktorializmu, zarówno pod względem wyboru tematu jak i sposobu przedstawiania. Obaj autorzy umieszczają postacie kobiece w naturalnym środowisku, często w niesprzyjającym otoczeniu alpejskim, ale w całkowitej zgodzie z naturą.

  

TRENOWANIE FANTAZJI. POMNIKI WŁADYSŁAWA HASIORA

 

20 kwietnia - 21 lipca 2013
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
 
Wystawa TRENOWANIE FANTAZJI. POMNIKI WŁADYSŁAWA HASIORA w Galerii Władysława Hasiora to prezentacja szkiców, modeli oraz fotografii pomników projektowanych przez tego artystę. Jak pisał W. Hasior: Pomnik ma za zadanie coś upamiętniać – postać, wydarzenia, określone idee. (…) Pomnik powinien być taki, żeby nie był potrzebny żaden podpis czy wyjaśnienie.

  

AKCJA OKSZA – PROJEKT FOTOGRAFICZNY UCZNIÓW SZKOŁY KENARA W MUZEUM TATRZAŃSKIM

 

21 marca - 21 kwietnia 2013
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wystawa prac uczniów Zespołu Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Ekspozycja jest owocem projektu, inspirowanego archiwalnymi fotografiami prezentowanymi na wystawie „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Pomysłodawczynią i opiekunką projektu jest Magda Ciszewska-Rząsa, nauczycielka podstaw fotografii w Szkole Kenara.

  

ZE LWOWA DO CHAMONIX. W 100-LECIE URODZIN TADEUSZA WOWKONOWICZA

 

13 marca - 9 czerwca 2013
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wystawa powstała w 100-lecie urodzin Tadeusza Wowkonowicza. Organizatorzy wystawy: Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie i Muzeum Tatrzańskie. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Andrzej Bachleda-Curuś – najsłynniejszy polski narciarz alpejski.

  

MIECZYSŁAW KRÓL-ŁĘGOWSKI. Z KUŹNI DZIADKA ŚLIWKI.

 

Jubileusz trzydziestolecia pracy twórczej.
 
26 stycznia – 7 kwietnia 2013
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
 
Zapraszamy na jubileuszową wystawę prac Mieczysława Króla-Łęgowskiego – zakopiańskiego kowala, rzeźbiarza, poety ludowego, spinkarza i kolekcjonera. Pokazujemy na niej rzeźby wykonane przez Artystę z użytkowych przedmiotów kowalskiej roboty, które z fantazją zespolił w postaci podhalańskich kowali, zbójników, muzykantów, tańczące pary, słynnych sportowców, a także sylwetki zwierząt. Towarzyszą im dawne narzędzia z kuźni i kute przedmioty pochodzące z Jego zbiorów.

  

OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 

Wystawa przedłużona do 2 czerwca 2013
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Wystawa OBRAZY NA SZKLE EWELINY PĘKSOWEJ W KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO to prezentacja prac znanej malarki na szkle, zgromadzonych w zbiorach zakopiańskiej placówki na przestrzeni lat 1968–2012.

  

LUTNICTWO PODHALAŃSKIE – CIĄGŁOŚĆ TRADYCJI

 

14 grudnia 2012 – 24 lutego 2013
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wystawa Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji, na którą serdecznie Państwa zapraszamy, to spojrzenie do wnętrza świata lutniczej pracowni - miejsca gdzie powstają instrumenty. Spotkanie ze skrzypcami – tak ważnym elementem lokalnej tradycji a przede wszystkim z ludźmi, którzy je tworzą.

  

KOBIERCE WSCHODNIE Z DARU ANNY KULCZYCKIEJ

 

13 października 2012 - 3 marca 2013
 
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8
 
Barwne tkaniny, kunsztownie wykonane naczynia gromadzone były przez Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich od 1906 roku. Pomimo różnych przeciwności, kolekcja przetrwała, by ostatecznie trafić pod opiekę Muzeum Tatrzańskiego. Na wystawie pokazujemy kobierce i tkaniny z obszarów Azji Centralnej, Azji Mniejszej, Kaukazu, Persji. Tegoroczna edycja wystawy jest szczególna, ponieważ chcemy na niej uczcić pamięć niedawno zmarłej donatorki Anny Kulczyckiej.

  

ARCHITEKTURA ZAKOPANEGO W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM

 

12 października 2012 - 6 stycznia 2013 
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Wystawa prezentuje kierunki architektoniczne rozwijające się w Zakopanem i Tatrach Polskich od odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 r. do wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. Architektura zakopiańska okresu międzywojnia to poszukiwania na granicy tradycji i nowoczesności.

  

ZWIERZĘTA MAŁE I NIEZNANE. FOTOGRAFIE JAROSŁAWA WENTY

 

26 września 2012 - 13 stycznia 2013
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Przyroda jest fascynującym obiektem do fotografowania, szczególnie, że oko obiektywu „widzi” dużo więcej. Zadziwiające, jak wiele stworzeń żyje obok nas! Przepustką do ich niesłychanie bogatego i kolorowego świata jest makrofotografia, będąca pasją Jarosława Wenty, informatyka z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  

ANNA LISCAR. MALOWANE NA SZKLE I PAPIERZE

 

11 lipca – 30 września 2012
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Wystawa prac Anny Liscar z Zakopanego – obrazów na szkle o tematyce sakralnej i zbójnickiej oraz pejzaży malowanych różnymi technikami (gwasz, tempera, akwarela, olej). Prace pochodzą z lat 1985–2012. Pejzaże prezentowane są publicznie po raz pierwszy.
Bieżące pozycje
Pierwszy «« (31-45)(46-60)(61-75)(76-90)(91-105) »» Ostatni
 

1999-2022 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl