Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Aktualności

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie 2007-2013

  Fundusze europejskie 2014-2020

  Zamówienia Publiczne

  Linki

  
 
    

  

WYSTAWA POPLENEROWA „PEJZAŻ OSOBISTY”

 

25 października – 23 listopada 2014
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza,
filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
W październiku w Zakopanem miał miejsce plener artystyczny zatytułowany „Pejzaż Osobisty”, pozwalający na szeroką, indywidualną interpretację tematu podczas pracy pod Tatrami.

  

CHUDOBNO MIE MAMA MIAŁA... DZIECIŃSTWO POD TATRAMI

 

17 maja – 31 października 2014

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich,
filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, Droga na Koziniec 8
 
Godziny otwarcia: środa – sobota 10:00 - 18:00
niedziela 9:00 - 15:00
 
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem serdecznie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Chudobno mie mama miała... Dzieciństwo pod Tatrami”. Ekspozycji towarzyszy kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi mogą wykonać rysunki i wycinanki inspirowane wystawą.
 
Przedstawiamy wizerunek dzieciństwa niełatwego, często cierpiącego niedostatek, bywało głodnego, ubogiego w sprzęty, ubrania, czas wolny, zabawki, obarczonego licznymi obowiązkami, ale też nie pozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, szalonych pomysłów i marzeń.
 

  

PROCES. RZECZ O ODKRYWANIU

 

5 września – 16 listopada 2014
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Proces. Rzecz o odkrywaniu to wystawa fotografii, która mówi o rzeźbiarzu i przybliża nam warsztat jego pracy. Opowiada o poszukiwaniu, odkrywaniu i nadawaniu formy. O dostrzeganiu tego co ukryte. O akcie twórczym, w wyniku którego powstaje dzieło. Jest to również opowieść o artyście i jego sztuce. Ostatecznie jest efektem współpracy dwóch artystów – rzeźbiarza i fotografa.

  

WYSTAWA „SERCÓWECKI NA PODARUNECKI. FORMY NA SERY Z KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM”

 

11 lipca – 26 października
 
Dwór w Łopusznej, ul. Gorczańska 2
 
Godziny otwarcia:
środa – niedziela 10:00-16:00
 

Drewniane formy na sery owcze, obok czerpaków i warząchwi do mieszania mleka i serwatki, to jedne z najoryginalniejszych sprzętów używanych w gospodarce pasterskiej. Przykuwają uwagę swym kształtem oraz zdobnictwem, wzbudzają zainteresowanie techniką wykonania, intrygują wyciętymi na ich powierzchni napisami i symbolicznymi znakami. Interesująca jest również rola gospodarcza i zwyczajowa, jaką pełniły wyciskane w nich sery.


  

WYSTAWA POWARSZTATOWA „WYSZYWANIE CHARAKTERU”

 

„Wyszywanie charakteru” wystawa powarsztatowa studentów Akademii Sztuki w Szczecinie i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem w Galerii Władysława Hasiora przy ulicy Jagiellońskiej 18 b w Zakopanem trwa od 17 maja do 8 czerwca 2014 roku.


  

NIKIFOR. WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM OKRĘGOWEGO W NOWYM SĄCZU

 

28 czerwca – 28 września 2014
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Godziny otwarcia:
środa – sobota 11:00 - 18:00;
niedziela 9:00 - 15:00
 

Nikifor (1895-1968) z Krynicy, zaliczany do grona najlepszych współczesnych malarzy naiwnych na świecie, jest autorem kilkudziesięciu tysięcy prac, z których wiele zaginęło. Malował akwarele i gwasze, rysował ołówkiem i kredkami. Przedstawiał pejzaże z Łemkowszczyzny, figuralne kompozycje o charakterze religijnym, widoki miast z wieżami, cerkwie i kościoły oraz ich wnętrza, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Malował także widoki krynickich willi i pensjonatów, stanowiące pamiątkę z Krynicy dla kuracjuszy i gości.


  

„STAŚ W. SKACZE PRZEZ PŁOT”. FOTOGRAFIE KLEMENTYNY HR. SZEMBEKOWEJ Z LAT 1897-1905

 

29 kwietnia - 19 października 2014
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej (1855 – 1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, Zakopane i jego mieszkańców, Tatry.
 

  

PHOTO CLASSEUR ADAMA I JADWIGI CZARTORYSKICH

 

29 maj – 31 sierpień 2014
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza
Willa Koliba Kościeliska 18
 

Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus.


  

TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

 

Od 15 marca 2014
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy.
 
Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach.  Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.

  

WYSTAWA POKONKURSOWA: „MUZEA W TWOIM OTOCZENIU”

 

17 kwietnia – 25 maja 2014
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego – filia Muzeum Tatrzańskiego w wilii Koliba ul.Zamoyskiego 25 - od czwartku (17. kwietnia) można podziwiać wystawę pokonkursową prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w XIII edycji konkursu dla dzieci i młodzieży pt. ZABYTKI ARCHITEKTURY ZAKOPANEGO I PODHALA. Tegorocznym tematem były: MUZEA W TWOIM OTOCZENIU.


  

OWADY TATR I PODTATRZA

 

15 stycznia – 16 kwietnia 2014
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Wystawa składa się ze zbiorów Mariana Bielewicza, które w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nabyło Muzeum Tatrzańskie. Ekspozycja pokazuje ponad 500 gatunków owadów tatrzańskich w 12 gablotach oraz ich zdjęcia autorstwa Andrzeja Gibały i Jarosława Wenty.

  

DAWNEJ KORONKI CZAR

 

17 stycznia - 9 marca 2014

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Na nowej wystawie w Okszy prezentujemy kunsztowne i pracochłonne koronki klockowe, wykonane według starych wzorów przez panią Magdalenę Cięciwę.

  

JA PÓJDĘ GÓRĄ – WYSTAWA FOTOGRAFII ANNY DELIMAT

 

26 października 2013 - 5 stycznia 2014
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Jest to kontynuacja cyklu wystaw prezentujących pasje i dokonania współczesnych mieszkańców Zakopanego, związanych z przyrodą i górami. Wystawa składa się z ekspozycji zdjęć oraz pokazu slajdów z kilkunastu górskich wypraw autorki.

  

RUDA WANDA I OPCIO – ZAKOPIAŃSKIE LOVE STORY?

 

19 października 2013 - 31 marca 2014
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.
 
Wystawa prezentuje dwie ciekawe osobowości Zakopanego lat międzywojennych. Pierwszą z nich jest Józef Oppenheim, zwany „Opciem”, znany narciarz, taternik, naczelnik TOPR w latach 1914-1939 i postać powszechnie znana w Zakopanem i lubiana. Drugą jest popularna „Ruda” Wanda, malarka, artystka, urodzona na Haiti. Wystawa będzie też próbą odpowiedzi na pytanie: co łączyło Rudą Wandę i Opcia, czy to była tylko przyjaźń, czy też coś więcej?

  

FAJECKE KUŘYŁBYK … RZECZ O FAJCZARSTWIE NA PODHALU

 

12 października – 31 grudnia 2013 r.
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
ul. Kościeliska 18
 
W willi Koliba, gdzie mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego można zobaczyć wystawę fajek góralskich wytwarzanych na Podhalu w XIX i XX wieku, a także inne akcesoria fajczarskie jak przetyczki do fajek, skórzane kapciuchy na tytoń, przyrządy do krajania tabaku. Prezentowany jest ponadto warsztat do wyrobu fajek z 1888 roku, z kompletem narzędzi i drewnianymi formami do wytłaczania glinianej fajki. Uzupełnieniem są archiwalne fotografie, przedstawiające podhalańskich fajkarzy i górali palących fajeczki oraz cytaty z dziewiętnastowiecznych tekstów, w których góral przedstawiany był zazwyczaj z nieodłączną fajką.
Bieżące pozycje
Pierwszy «« (16-30)(31-45)(46-60)(61-75)(76-90) »» Ostatni
 

1999-2022 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl